Foucault Sarkacı Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Foucault Sarkacı'nın Fotoğrafı

Kitap Foucault Sarkacı
Yazarı Umberto Eco
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1988

Umberto Eco tarafından 1988 yılında kaleme alınmış olan Foucault Sarkacı kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Foucault Sarkacı pdf, Foucault Sarkacı konusu, Foucault Sarkacı karakterleri, Foucault Sarkacı yorumları, Foucault Sarkacı açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Foucault Sarkacı – Umberto Eco


Foucault Sarkacı Kitabının Karakterleri

Casaubon:

Leah: Casaubon’un eşi ve oğlunun annesidir.

Amparo: Casaubon’un önceden âşık olduğu kızdır.

Diotallevi ve Belbo: Casaubon yayın evinde tanıştığı arkadaşlarıdır.


Foucault Sarkacı Kitabının Konusu

Yazar eserinde eğitimsiz insanların yarattığı sözde “gizli” bilgiyi ortaya koymaktadır. Bu “yaratıcılar”, yarattıkları aldatmacaya kendilerine inanmaya başlarlar. Daha sonra, korkunç bir yaratılış, yaratıcılarını mutlaka bir trajediye götürecektir.


Foucault Sarkacı Kitabının Özeti

Brezilya doğumlu Casaubon adında genç bir adam Amparo’ya karşı duygusal duygular besliyor. Âşıklar kızın memleketine taşınır. Burada maneviyatı deneyimlemeye çalıştılar. Bu, ilişkilerini olumsuz etkiler ve genç adam memleketine döner.

Genç adam, kendine bir oğul veren Leah ile tanışır. Adam bu sırada bir yayınevinde iş bulur. Burada Diotallevi ve Belbo ile tanışır. Başarılı olmayan yazarların kitaplarını basan köhne bir yayıneviydi burası. Gençler sürekli olarak ezoterik teorilerle tanışır ve gizemli el yazmalarını deşifre etmeye başlar. Sonra arkadaşlar kendi gizli teorilerini yarattılar.

Casaubon bu fikrin ideolojik ilham kaynağı olur. Adam ne çocuğunu yetiştiriyor ne de işte hayatın anlamını bulamıyor. Sadece efsanevi bir fikir dikkatini çeker. Gençler plan olarak adlandırılan teorilerini geliştirmeye başlar. Tüm notları Belbo’nun kişisel bilgisayarına girerler.

Planlarının hayali olmasına rağmen, yoldaşlar buna giderek daha fazla inanıyorlardı. Ve bununla başlarını büyük belaya sokarlar. Belbo, bir zamanlar Tapınak Şövalyelerine ait olan hazineleri bildiğine inanan gizli bir cemiyetin dikkatini çeker. Doğal olarak, bu toplumun üyeleri, adamdan bildiği her şeyi öğrenmek ister. Ardından gelen durum genç adamı ölüme götürür.

Diotallevi tedavisi olmayan bir hastalığa yakalanır. Mistik bilgileri okumanın bir cezası olduğundan emindir. Kendi yarattıkları problemlerle meşgul olan arkadaşlar, bir erkeğin kaderinde yer almadılar. Diotallevi yalnız başına ölür. Casaubon, onu izleyen gizli cemiyetin insanları ile yalnız kalır. Ancak adam, hiçbir gizli bilgiye sahip olmadığını onlara itiraf etmeye cesaret edemez. Bütün planın tamamen icat olduğunu savunur.


Foucault Sarkacı Kitabının Açıklaması

“Umberto Eco”nun ilk romanı olan “Gülün Adı” gibi, bu ikinci romanı “Foucault Sarkacı” da, bildiğimiz roman türlerinden hiçbirine girmiyor. Belki de en uygunu, onu bir “bilim-roman” ya da “Eco-roman” diye nitelendirmek. “Foucault Sarkacı”, çok-katlı, çok değişik düzlemlerde okunabilecek bir roman. Bu da romana, değişik açılardan yaklaşmamıza olanak veriyor. “Foucault Sarkacı”, kısaca, irrasyonel düşüncenin 500 yıllık tarihinin 500 küsur sayfalık bir serüveni: Pozitif bilimin yanısıra, uzantıları günümüze dek süregelen, gizli bilimlerin, Ortaçağı da kapsayan çok uzun bir zaman dilimi içinde bilim-büyü kardeşliğinin öyküsü. Okuyucuların, bu çetin, ama keyifli okuma serüveninden nice hazlar derleyecekleri umuduyla. Şadan Karadeniz


Yorum yapın