Gençliğim Eyvah Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Gençliğim Eyvah'ın Fotoğrafı

Kitap Gençliğim Eyvah
Yazarı Tarık Buğra
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1979

Tarık Buğra tarafından 1979 yılında kaleme alınmış olan Gençliğim Eyvah kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Gençliğim Eyvah pdf, Gençliğim Eyvah konusu, Gençliğim Eyvah karakterleri, Gençliğim Eyvah yorumları, Gençliğim Eyvah açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Gençliğim Eyvah – Tarık Buğra


Gençliğim Eyvah Kitabının Karakterleri

İhtiyar: Babası şeyh olan İhtiyar, varlıklı bir ailenin tek oğludur. Devleti devlet eliyle yıkabilmek için örgütlü bir çalışma yürütmeye çalışır.

Delikanlı: Yoksul bir adamdır. Zor şartlarda üniversite okur, İhtiyar’ın onu tek varisi olarak görmesi ile mücadelesi başlar, İhtiyar’a boyun eğmez.

Güliz: ihtiyar’ın kendi hedefleri doğrultusunda yetiştirdiği bir kızdır.


Gençliğim Eyvah Kitabının Konusu

Türkiye’deki karanlık ilişkileri ve gizli bağlantıları ortaya çıkaran ve bunları kendi çıkarları için kullanan kişilerin başından geçen olayları konu edinen romandır.


Gençliğim Eyvah Kitabının Özeti

İhtiyar, tanınmış bir şeyhin oğludur. Zeki ve iyi eğitimli bir insandır. Yaşam biçimi olarak anarşiyi seçer. İttihat ve Terakki’nin üç liderini öldürmek ister. Kardeşinin ihbarıyla yakalanır ve idamla yargılanır. Karısının girişimleriyle kurtarılsa da bununla gurur duyan ihtiyar, karısını zehirleyerek öldürmüş ve yaşlı adam 1930’larda anarşi ve terörle ciddi bir güç kazanmaya başlamıştır. Devleti yıkmayı amaçlar. Darülfünuna özel bir önem veren ihtiyar, oradaki öğretmenleri kendi görüşüne uygun öğretmenlerle değiştirir ve bir gün yaşlı adam Güliz adında bir kızla tanışır. Bu dilenci kıza Elma Çiçeği adını verir ve onu idealleri doğrultusunda büyütüp koz olarak kullanabileceğini düşünür. Raşit ise sorduğu bir soruyla yaşlı adamın dikkatini çeken genç bir adamdır, yaşlı adamlarının onu bulmasını sağlamaya çalışsa da başarılı olamaz. Raşit zor zamanlar geçirir. Yalnızdır ve parası yoktur. Ordudan döndüğünde yaşlı adam onu bulacak ve kendi amaçları için çalıştıracaktır. Zaman geçtikçe Rasheed, Yaşlı Adam’ın hain bir adam olduğuna karar verir. Ancak yaşlı adam, Çocuğu varisi olarak görür ve onu kendine bağlamaya çalışır. Güliz’i genç adamı kendine bağlamak için bir tuzak olarak kullanır ve ona âşık olmasını sağlar. Ancak durum istediği gibi gitmez ve Güliz gence âşık olur, iki genç İhtiyar’a karşı bir plan yapar ve İhtiyar’ı Güliz’in ıhlamurlara kattığı zehirle öldürür.


Gençliğim Eyvah Kitabının Açıklaması

Türkiye’deki anarşinin otopsisidir. Romanda, yalnız boşa giden gençliklerin hikâyesini değil, içine düşürüldüğümüz kaosun çarpıcı grafiğini de bulacaksınız. Yıllardan beri Türkiye’de bütün görevleri, ödevleri ve sorumlulukları, dolayısı ile de toplum hayatımızı paslandıran kalleş demagojileri sergilemektedir.


Yorum yapın