Bir Ses Böler Geceyi Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Bir Ses Böler Geceyi'nin Fotoğrafı

Kitap Bir Ses Böler Geceyi
Yazarı Ahmet Ümit
Türü Polisiye Kitaplar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1993

Ahmet Ümit tarafından 1993 yılında kaleme alınmış olan Bir Ses Böler Geceyi kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Bir Ses Böler Geceyi pdf, Bir Ses Böler Geceyi konusu, Bir Ses Böler Geceyi karakterleri, Bir Ses Böler Geceyi yorumları, Bir Ses Böler Geceyi açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Bir Ses Böler Geceyi – Ahmet Ümit


Bir Ses Böler Geceyi Kitabının Karakterleri

Süha: 12 Eylül dönemi sonrasında hapisten yeni çıkmıştır. Akademik bir araştırma yapmak istemektedir.


Bir Ses Böler Geceyi Kitabının Konusu

Yazar bu kitabında, 12 Eylül döneminde hapis yattıktan sonra hayata yeniden tutunmak için çabalayan Süha’yı konu edinmiştir. Süha akademik bir araştırma yapmak amacı ile bir Alevi köyüne gelir. Ancak burada geçirdiği bir trafik kazası ile işi yarım kalır. Ancak bu kaza onu mistik ve arkası arkasına açılan kapılara doğru giden bir yolun başına getirmiştir.


Bir Ses Böler Geceyi Kitabının Özeti

Şehirden oldukça uzak bir noktada bulunan kendi halinde bir köyün tam merkezinde bir cem evi yer almaktadır. Son derece karanlık bir gecede cem evinde tören yapılırken mezarlık duvarlarına bir cip çarpar. Bu çarpmanın ardından gece adeta bir ölüm sessizliğine bürünür. Hayatı inişler ve çıkışlar ile dolu olan bir araştırma görevlisi ise yine bir gece yaşanan bu gizemi çözmek ve araştırmak için çabalamaktadır. Ancak yaşanan olaylar onu çok daha farklı bir yola sürüklemektedir.

Bir üniversite tarafından Alevi köyünde bir anket düzenlenmek istenmektedir. Anketin konusu ve içeriği ise köyden kente göç olgusunun köy kültürü üzerindeki etkisini görmektir. Köylüler bu anketi yapmayı kabul etmemektedir. Bunun üzerine Süha, profesörü kasabadan getirmek için yola koyulur. Ancak o gece yaşanan kötü hava koşullarından dolayı araç yoldan çıkar ve kayar. Süha kendine geldiğinde ise kendisini bir mezarlıkta bulur. Şaşkınlığını attıktan sonra etrafına bir bakındığında ise üstü kapatılmamış ve hemen yanında yer alan bir mezar görür. Bu durum onun daha da çok şaşırmasına sebebiyet verir. Buradan kalkar ve mezarlıktan uzaklaşarak köyün yolunu tutar. Ancak köy meydanına ulaştığında burada hiç kimseyi bulamaz. İlerlemeye devam edince karşısına bir cem evi çıkar. Bütün köylüler bu cem evinde toplanmıştır. Burada bir cenaze töreni yapılmaktadır. Ölen kişi ise İsmail’dir. İsmail, kendisini daha önce hak yoluna adamış ve Bektaşi Tarikatına girmiştir. Ancak daha sonrasında buradan ayrılmış ve kendi görüşleri doğrultusunda hareket etmiştir. Bu hareketleri köylüler tarafından dışlanmasına sebebiyet vermiştir. Yaşanan bu dışlanmaya dayanamayarak intihar eder.

Cem evinde yapılan cenaze töreninde sofular İsmail’e dua edilmeden defnedilmesini uygun bulmuşlardır. Ancak İsmail’in ailesi bu duruma karşı çıkmış ve direnmiştir. Ceset tabuna konularak defnedilmek üzere mezarlığa götürülür. Süha ise tüm bu süre zarfında yaşanan olayları arka bir kısımdan izlemektedir. Bu sırada çamurlu yolda yürümekte olan insanların ayakları kayar ve tabut yere düşürülür. İsmail’in cesedi ise tabuttan dışarı fırlar. Oradan bulunan dede yaşanan bu olaya müdahale eder. İsmail’in yüzünü açtığında ise Süha’nın varlığı dikkatini çeker. Süha ile İsmail fiziksel olarak birbirine benzemektedir. Yaşanan olayın ardından köylüler Süha’nın peşine düşerler. Bu durumdan fazlası ile korkan Süha oradan hızla kaçarak ağaçlık bir alan girer. Ancak burada yere yığılır ve kalır. Arkasından biri onu tutarak kaldırır ve kamyona götürür. Süha kamyonda kendine geldiğinde bunun bir rüya olduğunu düşünmektedir. Ancak yaşanan tüm olaylar bir gerçektir.


Bir Ses Böler Geceyi Kitabı Hakkında Bilgiler

  • Yazar romanında yaşamı birbirine benzeyen iki farklı insanın kaderini ve hislerini de birbirine benzetmiştir.
  • Her ne kadar biri ölmüş olsa da bu iki insan hayatta başına gelenler ve diğerleri tarafından dışlanmaları ile birbirlerine benzemektedirler.
  • Yazar kitabında böylesine ilginç bir konuyu son derece sade ve akıcı bir dil ile ele almıştır.
  • Bu sayede okuyucu kitabı okurken hem heyecanlanmakta, hem korkmakta hem de bir sonraki olayın ne olacağını fazlası ile merak etmektedir.

Bir Ses Böler Geceyi Kitabının Açıklaması

Kamil insan olma yolunda

12 Eylül döneminde hapis yattıktan sonra hayata yeniden tutunmaya çalışan Süha, akademik bir araştırma yapmak için bir Alevi köyüne gelir. Burada geçirdiği trafik kazası işine sekte vursa da onu mistik, ardı ardına açılan sır kapılarıyla dolu bir yolun başına getirir.

Şeriat kapısı, tarikat kapısı, marifet kapısı, hakikat kapısı

Ahmet Ümit’in ilk dönem romanlarından Bir Ses Böler Geceyi, yazarın karakter ve atmosfer yaratmadaki saf yeteneğini görme açısından önemli bir fırsat. Türk kültürünün gizlenmiş fakat asla göz ardı edilemeyecek yapı taşlarının ustaca işlendiği roman bir solukta okunacak kadar tempolu, yıllarca hatırlanacak kadar etkileyici.

Yeni bir ürperti dalgası sardı bedenini. Mezarın içini görmemesine karşın, upuzun yatan ölünün yer yer etleri dökülmüş yüzü geldi gözlerinin önüne. Öte yandan aklı hâlâ mantıklı bir açıklamanın peşindeydi. Belki de bu mezar henüz ölmemiş biri için kazılmıştı. Neden olmasın?

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın