Kardeşimin Hikayesi Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Kardeşimin Hikayesi'nin Fotoğrafı

Kitap Kardeşimin Hikayesi
Yazarı Zülfü Livaneli
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2013

Zülfü Livaneli tarafından 2013 yılında kaleme alınmış olan Kardeşimin Hikayesi kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Kardeşimin Hikayesi pdf, Kardeşimin Hikayesi konusu, Kardeşimin Hikayesi karakterleri, Kardeşimin Hikayesi yorumları, Kardeşimin Hikayesi açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Kardeşimin Hikayesi – Zülfü Livaneli


Kardeşimin Hikayesi Kitabının Karakterleri

Ahmet Arslan: Kitabın ana karakteridir. Dünyadan elini eteğini çekmiş emekli bir inşaat mühendisidir. Şizofreni belirtileri de var. Cinayet gecesi, gazeteci, Arzu’nun davetine davet edilenlerden biri olduğu için, Gazeteci köye geldiğinde ilk onun evini ziyaret eder.

Arzu Kahraman:Davet verdiği gece öldürülen ve roman boyunca katilinin kim olduğu merak edilen karakterdir.

Mehmet Arslan:Ahmet beyin kardeşidir. Onunla ilgili gerçekler ve gerçekte kim olduğu kitabın işlendiği ana konuyu oluşturur.

Olga:Ahmet Arslan’ın kardeşinin yurt dışına çalışmaya gittiğinde aşık olduğu kadındır.

Kerberos:Ahmet Arslan’ın köpeğidir.


Kardeşimin Hikayesi Kitabının Konusu

Her şey sakin bir balıkçı köyünde genç bir kadının öldürülmesiyle başlar. Bu cinayet, genç, güzel ve meraklı bir gazetecinin dünyayı terk eden emekli bir inşaat mühendisi ile buluşmasına vesile olur ve hikaye başlar.


Kardeşimin Hikayesi Kitabının Özeti

Kardeşimin Hikayesi romanında olaylar İstanbul’un Çatalca ilçesine bağlı eski adı Podima olan Yalıköy’de geçiyor. Köyde meydana gelen cinayet üzerine bir gazeteci araştırmak için köye gelir ve önce Ahmet Arslan’ın kapısını çalar. Ahmet Arslan, Arzu Kahraman’ın öldürüldüğü gece davetlilerden sadece biridir.

Ahmet Bey ile sohbetler Ahmet Bey’in geçmişine gitmeye başlar. Ahmet Bey, bir kazada ailesini küçük yaşta kaybetmiştir. Kazadan sonra ağabeyinin yanında dedelerinde kalırlar. Ahmet elektrik, kardeşi Mehmet ise inşaat mühendisidir. Ahmet de kazada doku hissini kaybetti. Şimdi köpeği Kerberos ile yaşıyor.

Gazeteci ile Ahmet Bey arasındaki sohbetler artık cinayetten çok Ahmet Bey’in kardeşinin hikayelerine dönüşmeye başlar. Gazeteci ile Ahmet Bey arasındaki sohbet ilerledikçe köpek bir akşam huysuzlaşır. Rahatsızlığın nedeni sabah anlaşılır ve ölen Arzu’nun kolyesi köpek yatağında bulunur. Cinayet zanlısı olarak çocuk bakıcısı Svetlana tutuklanır ancak kolyeyi bulduktan sonra Ahmet Bey katilin kim olduğunu anlar. Ama birden Ahmet Bey de ölü bulunur ve gazeteci kıza bıraktığı veda mektubunda katilin kim olduğunu açıklar. Ancak Ahmet Bey’in ölümü, gerçek katilin ötesinde çok daha büyük bir sırrı ortaya çıkaracaktır.

Kardeşimin Hikayesi Kitabının Kapağındaki Resim

Kitabın kapağındaki resim, Belçikalı ünlü ressam Rene Magritte’nin bir tablosuna ait. Belçika’nın Chatelet kentinden geçen Sanbre nehrinin kıyısındaki evlerden birinde küçük bir çocuk yaşıyor. Bu küçük çocuk bir gece uyurken ellerinde meşalelerle nehir boyunca yürüyen bir kalabalık görür. Herkes nehire acele bir şekilde akın ederek, bir şeyler arıyor. Küçük çocuk ne olduğunu merak ederek kalabalığa dönünce bir kadının nehre atlayarak intihar ettiğini görür. Ve bu kadın maalesef kendi annesidir. Çocuk geceliğin içinde annesinin vücudunun soyulduğunu ve yüzünün örtüldüğünü görür. Rene Magritte resimlerinde yüzü bezle kaplı insanları çizmesinin sebebi de annesinin son halinin gözlerinin önünden çıkmamasıdır.


Kardeşimin Hikayesi Kitabının Açıklaması

“Sakin bir balıkçı köyünde genç bir kadının cinayete kurban gitmesiyle başlar her şey. Dünyadan elini eteğini çekmiş emekli inşaat mühendisiyle genç, güzel ve meraklı gazeteci kızın tanışmasına da bu cinayet vesile olur. Kurguyla gerçeğin karıştığı, duyguların en karanlık, en kuytu bölgelerine girildiği hikaye, gitgide insan ruhunun ve aşkın karanlık labirentlerine doğru yol alan baş döndürücü bir serüvene dönüşür. Ve modern bir Binbir Gece Masalı’nın kapıları aralanır. Kardeşimin Hikayesi aşkın mutlulukta ulaşılacak son nokta olduğuna inananları bir kez daha düşünmeye davet eden, aşka, insan ruhunun karmaşıklığına, cinayete, unutmaya, hatırlamaya ve zihnimize dair yeni şeyler söyleyen sarsıcı bir roman. Podima, İstanbul, Moskava ve Minsk kentlerine savrulan ruhların nefes kesen hikayesi…”


Yorum yapın