Kendi Ayakları Üstünde Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Kendi Ayakları Üstünde'nin Fotoğrafı

Kitap Kendi Ayakları Üstünde
Yazarı İpek Ongun
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1998

İpek Ongun tarafından 1998 yılında kaleme alınmış olan Kendi Ayakları Üstünde kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Kendi Ayakları Üstünde pdf, Kendi Ayakları Üstünde konusu, Kendi Ayakları Üstünde karakterleri, Kendi Ayakları Üstünde yorumları, Kendi Ayakları Üstünde açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Kendi Ayakları Üstünde – İpek Ongun


Kendi Ayakları Üstünde Kitabının Karakterleri

Serra: Kitabın ana karakteridir ve yazarın kendisidir.

Sıla: Serra’nın kuzenidir.

Zafer: Serra’nın duygusal ilgi duyduğu erkek arkadaşıdır.

Mualla Hanım: Öğretmen.


Kendi Ayakları Üstünde Kitabının Konusu


Kendi Ayakları Üstünde Kitabının Özeti

Günlük 24 Haziran’da başlıyor. Serra konuya yaz tatili için gittiği İzmir’de kuzeni Sıla’nın anlattıklarıyla başlıyor. Arkadaşı Zeynep’in Amerika’da okuyan kız kardeşi Nilgün’ün Amerikalı bir gençle evlenme kararından ve bunun evdeki yansımalarından bahseder. Yaşlıların bu olaya yaklaşımını, velilerin olaya olumlu yaklaşımını ve Nilgün’ün genç yaşta böyle bir karar etrafında yarattığı izlenimleri anlatıyor. Bu arada Sıla’nın çılgın hareketleri, tanımadığı bir mankenlik ajansına mankenlik başvurusu yapması, tanımadığı insanlara âşık olması ve sorumsuz dürtüsel hareketlerini içerir. İzmir’den bir grup arkadaşıyla bir Akdeniz turuna katılır. Bu onun annesinden ayrı ilk yolculuğu. Henüz on sekizine yeni girmiş iki lise öğrencisidir ve bu geziyi kendi ayakları üzerinde durmanın ilk adımı olarak görmektedir. Kendinde büyük değişiklikler görmeye başladı. Bir keresinde annesini iş için yurt dışına üç günlük bir geziye göndermiş ve bu süre içinde evde yalnız kalması için onu ikna etmiş ve çok başarılı olmuştur.

Erkek arkadaşının başkasıyla çıkıyor olması onu mahvetmiş ama bunun gençlikteki ilk aşklardan biri olduğunu, yaşayarak ve yaşayarak unutulması gerektiğini öğrenmiş ve bunu bir olgunlaşma aşaması olarak görmüştür. Arada bir, büyükannesini ve ayrı yaşadığı babasını ziyaret etmek için Ankara’ya gider. Babasının evlenmeyi düşündüğü yeni bayandan, olgun görünen yetişkinlerin de aynı çocukluk hatalarını yapabileceğini ima eder. Günlüğüne çoğunlukla okulda yaşananlara yer verir. Özellikle hocası Mualla Hanım’ın hayata atlamak ve kendi ayakları üzerinde durmak konusunda verdiği öğütler öğrencileri oldukça etkiliyor. Meslek seçimine önceden karar vermeleri tavsiyesi üzerine Serra, içinde saklı kalan seyahat etme ve görme tutkusunun turizm mesleğine daha yatkın olduğunu da keşfetmesini sağlar. Bunun içinde hafta sonları bir turizm acentesinde çalışmaya gider. Burada asıl aradığı mesleğin turizm olduğunu keşfeder ve kararını verir. Mualla, o yıl 10 Kasım’da Ankara’da Anıtkabir’e bir ziyaret düzenledi. Serra bu geziden çok etkilenmiş ve bu geziyle ilgili “10 Kasım ve Atatürk” başlıklı bir makale yazıp Mualla Hanım’a hediye etmiştir. Kompozisyon büyük beğeni topluyor ve bir dershanenin düzenlediği “10 Kasım ve Atatürk” konulu kompozisyon yarışmasına Amerika gezisi ile gönderiyorlar. Yarışmada Serra’nın makalesi önde gelir ve iki haftalık Amerika gezisini kazanır. Şubat ayında yine tek başına yeni yerler ve dünyayı keşfetmeye başlar. Sırf bu yolculuğa çıkmak için bile ilk kez pasaport, vize, uçak bileti almak gibi birçok sorunla karşı karşıya kalan Serra, tüm bunları yaşayarak aşmayı başarır. Serra onu ayakta tutacak yıldızını bulmuştur. Artık kararını verdi ve turist olacak. Akdeniz gezisinin, yazarlık yarışmasını kazanmasının ve ABD gezisinin kendisine çok şey kazandırdığına inanıyor. Hem kalbi hem de zihni zenginleşmiştir. Cüneyt’e gelince, bütün yolculuk boyunca onu hatırlamaz bile.


Kendi Ayakları Üstünde Kitabının Açıklaması

Lise yılları sona eriyor…

Gelecekle ilgili doğru kararlar almak gerek.

Hangi meslek? Hangi üniversite?

Kendi ayaklarının üstünde durabilmek için sorular sormak, düşünmek gerek. Serra ile arkadaşları bu zor dönemi yine kâh gülerek kâh hüzünlenerek ama hep birbirlerine omuz vererek sürdürüyorlar. Ya ilk gençlik aşkları? Onlar ne olacak?

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın