Ölü Canlar Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Ölü Canlar'ın Fotoğrafı

Kitap Ölü Canlar
Yazarı Nikolay Vasilyeviç Gogol
Türü Romanlar
Kategoriler 100 Temel Eser
En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1842

Nikolay Vasilyeviç Gogol tarafından 1842 yılında kaleme alınmış olan Ölü Canlar kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Ölü Canlar pdf, Ölü Canlar konusu, Ölü Canlar karakterleri, Ölü Canlar yorumları, Ölü Canlar açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Ölü Canlar – Nikolay Gogol


Ölü Canlar Kitabının Karakterleri

Pavel İvanovich Chichikov: Romanın ana karakteridir. Dolandırıcı ve hayalperest bir karakter olduğu gibi insanların inandığı, sevdiği, sevimli bir kişidir.

Korobochka Anne: İhtiyar, saf ve temiz bir kadındır.

Manilov: Chichikov’un çalıştığı toprak sahiplerinden biridir.

Nozdryev: Kumarbaz, sarhoş, yalancı ve kaba bir karakterdir. Ayrıca diğer toprak sahiplerinden biridir.

Sobakevich: Kaba, iri yapılı bir karakterdir.

Plevshkin: Cimriliği ile bilinen toprak sahiplerinden biridir.

Selifah, Petrushka: Chichikov’un hizmetçileridir.


Ölü Canlar Kitabının Konusu

19. yüzyıl Rus halkının bir eleştirisidir. Eserdeki hileler, dönemin Rus sosyal hayatından esinlenmiştir. Bu eseriyle ülkesini çok seven Nikolay Vasilyeviç Gogol, ülkesindeki çarpıklıkları ortaya çıkararak bir çözüm istemeyi hedeflemiştir.


Ölü Canlar Kitabının Özeti

Pavel Ivanovich Chichikov, Rusya’da kasabadan kasabaya seyahat ederek feodal yasalara göre toprak sahiplerinin mülkü haline gelen köle köylüleri satın alır. Ancak istediği köylüler işini iyi bilenler ya da sağlıklı olanlar değil, tam tersine ölenlerdir. Dönemin yasalarına göre toprak sahipleri, toprakları içinde yaşayan insan sayısına göre vergi ödemek zorundadır. Chichikov Rusya’ya gider ve son nüfus sayımında ölenlerin ölüm belgelerini satın alır. Arazi sahipleri bu satın alma işleminden memnundur. Bu her iki tarafın da menfaat sağladığı bir durumdur. Chichikov bu belgeleri toplar, var olmayan mülkleri taahhüt eder ve karşılığında para alır.

Chichikov bir kasabaya uğrar ve oyununu orada denemeye karar verir. Kasabanın ekonomik durumunu, ev sahiplerinin kimliğini, memurların özelliklerini ve ölülerin sayısını öğrenir. İnsanlar onun önemli ve zengin bir insan olduğunu düşünür. Sevimliliği ile kısa sürede zenginlerin güvenini kazanır. Varlıklı ailelerin evlerine davet edilir ve yaşamlarına tanık olur. Bu arada, birçok ölü yaşam sertifikası toplar. Herkes topladığı belgelerle Ukrayna’daki çiftliğinde çalışacak işçi aradığını düşünür. Bir süre sonra her şey netleşir. Valinin balosunda sarhoş bir toprak sahibi Nozdryev her şeyi anlatır. Bazıları Chichikov’un valinin kızıyla evlenmek istediği söylentisini yayar. Diğerleri onun bir casus olduğunu söyler. Tüm dolandırıcılıklarının ortaya çıkmasıyla Chichikov kasabadan kaçar ve başka bir maceraya atılır.


Ölü Canlar Kitabının Açıklaması

Nikolay Vasilyeviç Gogol (1809-1852): Ukrayna’da, orta halli toprak sahibi bir ailede dünyaya geldi. Çocukluğunu etkileyen köy yaşamı ve Kazak gelenekleri eserlerine yansıdı, Ukrayna halk kültürünün ögeleriyle işlenmiş öyküler yazdı. Mizah anlayışı, gerçekçi tutumu ve canlı anlatımıyla Rus edebiyatında önemli bir yeniliğin öncüsü oldu. Bu yenilik, Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları, Petersburg Öyküleri ve Mirgorod Öykülerinde mizahın yanı sıra yaşam karşısında karamsarlık ve dünyanın kötülüğü üzerine düşünceleriyle şekillendi. Müfettiş adlı oyununda yozlaşmış bürokratları acımasızca alaya aldı. Gogol, Ölü Canlar adlı romanıyla 19. yüzyıl Rusya’sında toplumsal düzenin ve bireylerin eleştirisini eşsiz bir başyapıt olarak ortaya koymuştur.


Yorum yapın