Kırmızı Başlıklı Kız Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Kırmızı Başlıklı Kız'ın Fotoğrafı

Kitap Kırmızı Başlıklı Kız
Yazarı Charles Perrault
Türü Masal Kitapları
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1697

Charles Perrault tarafından 1697 yılında kaleme alınmış olan Kırmızı Başlıklı Kız kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Kırmızı Başlıklı Kız pdf, Kırmızı Başlıklı Kız konusu, Kırmızı Başlıklı Kız karakterleri, Kırmızı Başlıklı Kız yorumları, Kırmızı Başlıklı Kız açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Kırmızı Başlıklı Kız – Charles Perrault


Kırmızı Başlıklı Kız Kitabının Karakterleri

Kırmızı Başlıklı Kız: Kırmızı bir başlık takan henüz küçük yaşta bir çocuktur.


Kırmızı Başlıklı Kız Kitabının Konusu

Kırmızı Başlıklı Kız, küçük bir kız ile kurt arasındaki olaylara dayanan bir Avrupa halk masalıdır.

Masaldaki konu, yasak bir şey yapmanın cezasıdır. Ormanda oyalanması yasak olan kız, bu yasağa uymadığı için cezalandırılır. Çocuklara tanımadıkları kişilerle konuşmamaları dersi verilir.


Kırmızı Başlıklı Kız Kitabının Özeti

Kırmızı bir başlık giyen küçük kız, annesi tarafından hasta büyükannesinin ormandaki kulübesine yiyecek vermesi için gönderilir. Küçük kıza yolda durmamasını söyler. Ormanda yürüyen kızı gören bir kurt onu yemek için bir plan yapar. Kurt kibarca kıza nereye gittiğini sorar. Kız, kurdu arkadaş canlısı gördüğü için kurda cevap verir. Kurt, kıza büyükannesi için çiçek toplamasını söyler ve onu farklı bir yola yönlendirir. Çiçek toplarken kurt, büyükannenin evine gelir ve onu yer. Büyükannenin geceliğini giyer ve yatar.

Kulübeye gelen kız, büyükannesinin kocaman kulakları, gözleri, elleri ve ağzı olduğunu fark eder. Kurt kızı yutar ve o uyuyakalır. Büyükanneyi ziyarete bir oduncu gelir. Kurdu yatakta uyurken görünce ne olduğunu anlar, kurdun karnını makasla keser ve Kırmızı Başlıklı Kız ile anneannesini kurtarır. Kız uyuyan kurdun karnını taşla doldurur. Kurt uyandığında düşer ve ölür. Kırmızı Başlıklı Kız, “Yaşadığım sürece bir daha asla ormana tek başıma gitmem” der. Eve sevinçle döner ve bir daha kimse kıza zarar veremez.


Kırmızı Başlıklı Kız Kitabının Açıklaması

Unutulmayan masal serimizden kırmızı başlıklı kız bu kitapta!

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın