Sakıncalı Piyade Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Sakıncalı Piyade'nin Fotoğrafı

Kitap Sakıncalı Piyade
Yazarı Uğur Mumcu
Türü Günlük Ve Anı Kitapları
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1977

Uğur Mumcu tarafından 1977 yılında kaleme alınmış olan Sakıncalı Piyade kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Sakıncalı Piyade pdf, Sakıncalı Piyade konusu, Sakıncalı Piyade karakterleri, Sakıncalı Piyade yorumları, Sakıncalı Piyade açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Sakıncalı Piyade – Uğur Mumcu


Sakıncalı Piyade Kitabının Konusu

Kitap, 12 Mart döneminde yaşanan ilginç olayları Mumcu’nun mizahi yorumuyla ele alıyor. Mumcu, askere gitmek için başvurmasına rağmen “firari” olmakla suçlanması, hukuk profesörlerinin askerlerin başkanlığındaki sıkıyönetim mahkemelerinde albaylar tarafından haksız yere yargılanması, askere alınan kişilere karşı asılsız suçlar yaratılması gibi hukuk skandallarını eleştirdi. Solcu olduğu tespit edilen ve milliyetçilerin ifadelerinde yeterli delil bulunmaksızın mahkûm edilenler. Hukukun üstünlüğünün kuralları yok ettiğini savunuyor.

Kitabın sonlarına doğru Uğur Mumcu’nun askerlik anılarına yer veriliyor. Mumcu yedek subay olarak askerliğini yapacakken, er olarak en ağır işlerde nasıl çalıştırıldığını “sakıncalı piyade” sıfatıyla anlatır.


Sakıncalı Piyade Kitabının Özeti

Uğur Mumcu, bir yazısında kullandığı “Ordu uyanık olmalı” sözleriyle “orduya hakaret” ve “bir sosyal sınıfın diğer sosyal sınıflar üzerinde hâkimiyet kurma” suçunu işlediği iddiasıyla gözaltına alındı. 12 Mart askerliğini yapmaya hazırlanırken. Mamak Askeri Hapishanesi’nde pek çok aydınla birlikte yaklaşık bir yıl geçiren Uğur Mumcu, bu davadan 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Burada Profesör Uğur Alacakaptan ile bir süre cezaevinde kaldı. Ancak Yargıtay kararı bozdu ve serbest bırakıldı. Bu olaydan sonra Mumcu, askerliğini 1972-1974 yılları arasında Ağrı’nın Patnos ilçesinde resmi tanımıyla “sakıncalı piyade” olarak tamamladı. Patnos’ta askerliğini ağır şartlar altında yaparken, uzun süredir devam eden ülser nedeniyle mide kanaması geçirdi.

Kitap ilginç konusu ve yazımı ile çok ünlenmiş, Uğur Mumcu’nun en bilinen eseri olmuştur. “Sakıncalı Piyade” terimi, devlet gücünü kötüye kullananlara karşı duranlara verilen bir unvan haline geldi.

Ünlü yazarAziz Nesin’ de kitap hakkında bir yazı yazmıştır. Bu yazı Um:Ag’ın baskısında kitabın ön sözü olarak yer alırken, yazının küçük bir kısmı ise arka kapakta yer almıştır. Arka kapakta kalan kısım da şu şekildedir:

Ellerin dert görmesin Uğur Mumcu! Sakıncalı Piyade’yi yazdığın için, eline sağlık, ağzına sağlık, canına sağlık. Kendi yazdıklarıma gülemem. Ama senin yazdıklarını gülerek okudum. ‘Acı acı gülmek’ deyimi vardır ya, işte öyle acı acı güldüm.

Sakıncalı Piyade Kitabının Açıklaması

“Ellerin dert görmesin Uğur Mumcu! Sakıncalı Piyade’yi yazdığın için, eline sağlık, ağzına sağlık, canına sağlık. Kendi yazdıklarıma gülemem. Ama senin yazdıklarını gülerek okudum. ‘Acı acı gülmek’ deyimi vardır ya, işte öyle acı acı güldüm.

Bir yazında anlattığın olayın sonunda tıpkı halkımızın ağzıyla “Güler misin, ağlar mısın” diyorsun. Yazılarını okurken, içimde, gülmekle ağlamak arası bir burukluk duydum…

Bizi acılı acılı güldürdün, düşündürdün. Sağ ol. Uğur Mumcu! (Aziz Nesin)

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın