Kıskanmak Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Kıskanmak'ın Fotoğrafı

Kitap Kıskanmak
Yazarı Fethi Naci
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1998

Fethi Naci tarafından 1998 yılında kaleme alınmış olan Kıskanmak kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Kıskanmak pdf, Kıskanmak konusu, Kıskanmak karakterleri, Kıskanmak yorumları, Kıskanmak açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Kıskanmak – Fethi Naci


Kıskanmak Kitabının Karakterleri

Seniha: Kırk yaş civarında, hiç evlenmemiş çirkin bir kadındır. Ailesi ağabeyinin ihtiyaçlarına öncelik vermiş, onu yurt dışında okutmuş; Seniha’yı ise ihmal etmiş, hatta “çeyiz masrafı çıkar” diye düşünerek ona gelen evlenme tekliflerini geri çevirmiştir.

Halit: Seniha’nın abisidir. Ailesinin ona olan düşkünlüğü kardeşi Seniha’nın kıskançlık duymasına neden olmuş ve içinde kin ve nefret oluşturmuştur.

Mükerrem: Halit’in eşidir.

Nüzhet: Mükerrem’in eşi Halit’i aldattığı genç adamdır.


Kıskanmak Kitabının Konusu

Gustave Flaubert, Honoré de Balzac ve Stendhal gibi 19. yüzyıl Fransız yazarlarının romanlarına benzer bir tema ve üsluba sahip olan eser, ana karakterin kıskançlığını konu almaktadır.


Kıskanmak Kitabının Özeti

Roman, Zonguldak’ta Mükerrem ve Seniha’nın sohbetiyle başlıyor. Mükerrem, kötü havaya rağmen Nuriye Hanım’ın yanına gitmek ister ve Mükerrem’in kocasının kız kardeşi Seniha bu davetten kaçmaya çalışır. Mükerrem’in Nuriye Hanım’la pek ilgilenmediği çok geçmeden ortaya çıkar. Asıl görmek istediği oğlu Nüzhet’tir.

Mükerrem evli olmasına rağmen baloda tanıştıkları günden beri birbirlerine karşı hisler besleyen Nüzhet ile Mükerrem arasında bir ilişki başlamak üzeredir.

Bu noktada roman geri döner ve Seniha ile ağabeyi Halit’in ilişkisini anlatır. Çirkin bir kız olan Seniha, hayatı boyunca ağabeyini kıskanmış ve ailesi ölünce kimseyle evlenemediği için onun yanında kalmıştır. Kardeşine karşı duyduğu kıskançlık zamanla bir “intikam” duygusuna yol açmış ve Mükerrem ile olan evliliği Seniha için bir fırsata dönüşmüştür. Nüzhet ve Mükerrem’in ilişkisini sezen Seniha, bu durumu tepeden tırnağa somutlaştırmak için çaba sarf etmeye başlar. Sonunda Nüzhet Mükerrem’in ilişkisi gerçekten başlar ve düzenli olarak görüşmeye başlarlar ve bir süre sonra Zonguldak’ın Kapuz bölgesindeki evde bir araya gelirler. Seniha işin yeterince olgunlaştığını düşününce durumu Halit’e anlatır. Halit, karısını Kapuz’daki evde bulamasa da Nüzhet’i bulur ve onun kibirli itirafına kızarak Nüzhet’i öldürür.

Ağabeyinin Nüzhet’i sorgulayanlara yalan söyleyerek sebepsiz yere öldürdüğünü söyleyen Seniha, 7 yıl hapis cezasına çarptırılmasını sağlar. Bundan sonra Amasra ve Trabzon’da öğretmenlik yapan ana karakterin geriye kalan tek amacı nefret ettiği kardeşini hapisten çıktığında perişan halde görmek ve köşkün diğer yarısını satın alarak Halit’i beş parasız bırakmaktır. Saçma bir fiyata yarısına sahip olur. Ancak kardeşinin hapisten çıkışını görmek için Zonguldak’a gittiğinde planının başarısız olacağını anlar. Maden mühendisi olan Halit, eski arkadaşlarının da yardımıyla iş bulmuş ve hatta sabıka kaydı olmasına rağmen iki aylık avans almayı başarmıştır. Halit, her şeye rağmen rahat edebileceği ve etrafındakiler tarafından sevildiği bir hayata doğru yola çıkarken Seniha, dershanesine dönmek için bindiği vapurda Mükerrem’i görür. Halit’le evliliğinin bitmesi ve “Kocasını katil yapan kadın” etiketi onu çok zor durumda bırakır ve Mükerrem Samsun’da bir barda kondom olmak için yola çıkar.


Kıskanmak Kitabının Açıklaması

Oğlak Yayınları, yıllardır unutulmuş ama Türk ve dünya edebiyatının, başkahramanı ‘negatif’ belki de tek yapıtını yayımlıyor.

Kıskanmak, son yirmi yılın genç okurlarının yalnızca ‘Sultan Hamit Düşerken’ adlı yapıtıyla tanıdığı çok önemli bir yazarımızın, insan derinliğine iyiden iyiye eğilen bir yapıtı. ‘Kıskanma’ kavramının arkasını enine boyuna inceleyen tek roman.

Nahit Sırrı Örik’in Kıskanmak’ı, Enis Batur’un sunuşta belirttiği gibi gerçekten ‘Tutkunun Negatif Çehresi Üzerine Kanlı Bir Divertimento’.

Oğlak Yayınları, ilk yayımlanışından tam kırk sekiz yıl sonra Kıskanmak’ı yeniden yayımlayarak bir görev yaptığına inanıyor.


Yorum yapın