Savaş Pilotu Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Savaş Pilotu'nun Fotoğrafı

Kitap Savaş Pilotu
Yazarı Antoine De Saint Exupery
Türü Yaşam Öyküsü Kitapları
Kategoriler Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1942

Antoine De Saint Exupery tarafından 1942 yılında kaleme alınmış olan Savaş Pilotu kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Savaş Pilotu pdf, Savaş Pilotu konusu, Savaş Pilotu karakterleri, Savaş Pilotu yorumları, Savaş Pilotu açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Savaş Pilotu – Antoine de Saint-Exupery


Savaş Pilotu Kitabının Karakterleri

Kitapta kişiler üzerinde hiç durulmamıştır. Ancak kitapta en çok adı geçen kişi fotoğrafları çeken teğmen Dutedre’dir.


Savaş Pilotu Kitabının Konusu

Kitap, bir uçuş görevi değil, bu görevin boşun olduğunu ve hiçbir nedeni olmamasına rağmen, kendisi ile beraber diğer uçak personelinin yaşamının sebepsiz yere büyük tehlikeye atıldığını hissettiği için duyduğu üzüntüdür. Kitabın birçok bölümünde ise yazarın uçuş sırasındaki rüyalarını anlatıyor.


Savaş Pilotu Kitabının Özeti

Kitap, yazarın okul yıllarını hayal ederek başlar. Gençliğinde bir okul gününde okulda arkadaşlarıyla yaptığı sohbetleri, arkadaşlarının özelliklerini ve o yıllarda neler yaptığını anlatmaya başlar. Ardından hayal dünyasını bir kenara bırakıp gerçek dünyaya geri döner. Aslında bir konferans odasında rüya görür ve uçuş emrini bekler. Bu kitapta Saint EXUPERY, içinden geçtiği çok tehlikeli bir keşif uçuşunu anlatmaktadır. Fransız ordusunda bir pilot ve Almanlara karşı savaşıyor. Bu keşif uçuşunun gerçek bir anlamı yoktur. Çünkü bu uçuşu tamamlayıp sağ salim geri dönmek imkânsız gibidir. Daha önce bu tür görevlere giden uçakların çoğu geri dönmez. Geri dönse bile getirdiği bilgiler hiçbir işe yaramaz. Çünkü Fransız ordusu ağır kayıplar verip ve geri çekilen uçakların yüzde sekseni düşürülür. Elde edilen bilgiler kullanılmayacaktır. Uçuş emrini alır. Emri veren donanma komutanı bu görevin anlamsız olduğunu biliyor. Ancak emir genelkurmaydan geldi ve yapılacak bir şey yoktur. Fotoğrafları çekecek olan Teğmen Dutedre ve bir makineli tüfekçi ile birlikte uçarlar. Uçuş sırasında onları altı Alman savaş uçağı takip ediyor.

Aziz EXUPERY, savaşçıların görüş alanından güneşe doğru uçar ve onlardan kaçar. Yazarın dövüşçülerden kaçarken bile hayalleri vardır. Uçakları eşek arılarına benzetiyor. Kitap, bu uçuş sırasında yaşanan olaylardan ve hayallerden oluşmaktadır. Savaş uçaklarının ardından fotoğraf çekmek için alçaldıklarında yoğun ateşe maruz kalıyorlar. Yazar bu yangınlardan nasıl kurtulacağını da biliyor. Daha sonra hafif yaralanan uçakla üsse geri dönmeyi başarırlar ve orada kahramanlar gibi karşılanırlar. Özellikle dokuz kilometre yükseklikte donmuş manevralar ve aletlerle altı savaş uçağından nasıl kurtulduğunu duymak, onu çok iyi bir pilot olarak abartmalarına neden olur. Yazar deneyimlerini ve hayallerini yeniden inceler ve neden böyle hayaller kurduğunu düşünür. Kitap böyle bitiyor.


Savaş Pilotu Kitabının Açıklaması

“Savaş macera değildir, hastalıktır. Tıpkı tifüs gibi.”

Dünyanın en çok satan ve okunan kitaplarından biri olan Küçük Prens’in yazarı Antoine de Saint-Exupéry’den savaşın anlamsızlığı, yıkıcılığı ve bedeli üzerine etkileyici ve gerçekçi bir roman…

Kendisi de savaş pilotu olan ve hayatını bir uçuşta kaybeden ünlü Fransız yazar Antoine de Saint-Exupéry, 2. Dünya Savaşı’nda Almanlarla çarpışmaya devam eden bir avuç Fransız pilotun hikâyesini kendinden de çok izler katarak anlattığı bu kitabında cesareti, korkuyu, ölümü, hayatı, umudu ve umutsuzluğu sorguluyor. Yaşamın yüceliğine ve sevmenin gücüne kıymetli anlamlar katıyor.

Exupéry’nin bu otobiyografik eseri, savaşın insanlık tarihinde açtığı yaraları içeriden bir gözle en gerçekçi haliyle aktarmaktadır.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın