Mavi Tüy Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Mavi Tüy'ün Fotoğrafı

Kitap Mavi Tüy
Yazarı Richard Bach
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1977

Richard Bach tarafından 1977 yılında kaleme alınmış olan Mavi Tüy kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Mavi Tüy pdf, Mavi Tüy konusu, Mavi Tüy karakterleri, Mavi Tüy yorumları, Mavi Tüy açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Mavi Tüy – Richard Bach


Mavi Tüy Kitabının Karakterleri

Donald: Kitaba yön veren, gerçek hayatta bilim ve felsefenin yerini alan bir karakterdir. Olayları çözmek için karşısındakini düşündüren ve olaylar karşısında soğukkanlılığını koruyan bir mesihtir.

Richard: Gerçek hayatta öğrenci diyebileceğimiz bir karakterdir. Düşünceleri konunun açıklanmasına büyük katkı sağlar


Mavi Tüy Kitabının Konusu

Okuyucunun gerçekliğe bakışını sorguluyor ve gerçeklik dediğimiz şeyin sadece öğrenmek ve eğlenmek için yarattığımız bir yanılsama olduğunu öne sürüyor.


Mavi Tüy Kitabının Özeti

Richard, insanlara uçma zevkini vererek para kazanan eski bir çift kanatlı uçağın pilotuydu. Müşteri bulmaya gittiği Ferris’te kendisiyle aynı işi yapan Donald Shimoda isimli bir pilotla tanışır. Donald, daha önce tanıdığı insanlardan çok farklıydı. Kullandığı uçak çok eski bir yapı olmasına rağmen sanki yeni alınmış gibidir. Donald ile tanışıp arkadaş olurlar. Onu tanıyanların Tamirci Mesih dediği Donald, bir gün yirmi beş bin kişinin gözü önünde ortadan kaybolur. Richard gazetede bunu okur.

Donald, mesihten istifa ettiğini söyler. Halkının mucize dediği bazı yetenekleri vardı ama bunlar onun için sıradandır. Richard’la seyahat ederken bunlardan bazılarını kullanır. Donald, insanlar düşündüklerinde, yapabileceklerine inandıklarında mucize denilen şeyleri yapabileceklerini söyler. Bunu göstermek için gölün ortasına bir anahtar atar. Şu anda gölün bir kara parçası gibi olduğuna inandığını söyler. Suyun üzerinde yürüdü ve anahtarı getirir. Richard’dan da aynısını yapmasını ister. Richard gölü toprakmış gibi düşündü ve suyun üzerinde yürür. Sonra toprağı su olarak düşünür. Yere düştüğünde batmak için durur. Donald’dan yardım istedi ve toprağı tekrar toprak olarak düşünmesi gerektiğini söyler. Richard batmaktan kurtulur.

Richard ona her zaman sorular soruyordu ama bazen istediği cevabı alamaz. Bunun için doğru soruyu sorması gerekir. Bunu zamanla öğrenmiştir. Donald, Richard’a kararsız kaldığında kullandığı kitabı verir. Ne zaman kararsız kalsa kitabı açmalıdır. Açtığı sayfada ihtiyacı olan bilgiyi bulabileceğini söyler. Richard kitabı gerektiğinde kullanır ve artık mucize diye bir şeyin olmadığını bilir.

Arkadaşlıkları bir süre böyle devam eder. Richard her şeyi arkadaşından öğrenir ve şimdi o da bir mesih olur, zevk aldığı sürece devam edeceğini söyler. Bir gün bir avcı Donald’ı vurdu ve o kaçmaya başlar. Richard onu kovalamak yerine Donald’a koşar ancak ölmüştür. Bir an ne yapacağına karar veremez ve Donald’ın ölebileceğine inanamaz. Kitabını açar ve ‘Bu kitaptaki her şey yalan olabilir’ yazıyor. Yolculuğuna devam eder. Bir gün Donald’a rastlar, petrolle kaplı bir uçağı vardır. Richard’a mesihte şans diler ve gider. Richard, Donald hakkında yazmaya başlar. Indiana’nın kutsal topraklarında doğmuş ve Fort Wayne’in gizemli tepelerinde yetişmiş bir Üstat dünyaya gelmiştir.


Mavi Tüy Kitabının Açıklaması

İşte sana yeryüzündeki görevinin tamamlanıp tamamlanmadığını anlaman için bir test: Eğer yaşıyorsan, tamamlanmamış demektir.


Yorum yapın