Erikler Çiçek Açtı Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Erikler Çiçek Açtı'nın Fotoğrafı

Kitap Erikler Çiçek Açtı
Yazarı Esat Mahmut Karakurt
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1974

Esat Mahmut Karakurt tarafından 1974 yılında kaleme alınmış olan Erikler Çiçek Açtı kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Erikler Çiçek Açtı pdf, Erikler Çiçek Açtı konusu, Erikler Çiçek Açtı karakterleri, Erikler Çiçek Açtı yorumları, Erikler Çiçek Açtı açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Erikler Çiçek Açtı – Esat Mahmut Karakurt


Erikler Çiçek Açtı Kitabının Karakterleri

Binbaşı Orhan: Uzun boylu, yakışıklı ve keskin gözlü Binbaşı Orhan, çok zeki ve zekidir ancak çoğu zaman duygularını işine katar.

Madelena: Madelena, trafik kazasında bir bacağını kaybetmiş ve alışılmadık özelliklerinin yanında bilinmeyen bir kişiliğe sahip uyuşturucu kaçakçılığı kuryesi bir kızdır.

Neslihan: İlk olarak Madam Ching-Chung olarak tanıdığımız Neslihan, son derece güzel, güzel olmasının yanı sıra milliyetçi bir kişiliğe de sahip. Bu arada kocasıyla birlikte çalışıyor ve komünist örgütün mali işlerinden sorumludur.

Albay Thomson: Elinden geldiğince emrindeki subaylarla ilgilenmeye çalışan Amerikalı bir subay.


Erikler Çiçek Açtı Kitabının Konusu

Hong Kong’un gizemli doğasında, uluslararası bir siyasi eylemi çökertmekle görevlendirilen bir Türk binbaşı ile genç bir kadın arasındaki aşk anlatılır.


Erikler Çiçek Açtı Kitabının Özeti

Kurmay Orhan Bey, Hong Kong’daki terör olaylarının ardından Hong Kong’a gönderilir. Bindiği uçakta Madelena adında bir kadınla tanışır. Bindikleri uçak kötü hava koşulları nedeniyle Şam’a zorunlu iniş yapıyor. Uçak Şam’a indiğinde, tüm yolcuların otele gitmek için uçaktan ayrıldığı söylendi. Madelena bir uyuşturucu kaçakçısıdır ve Şam polisi tarafından Şam’daki otellerinde tutuklanır. O ana kadar topal taklidi yapan kadının aslında topal olmadığı ancak bunu kendini aciz göstermek için kullandığı anlaşılıyor. Orhan Bey yoluna devam ediyor. Hong Kong’a vardığında, bir İngiliz teğmeni onu karşılar ve oteline götürür.

Hong Kong’da komünist bir örgüt terör eylemleri gerçekleştiriyor ve Orhan Bey buradaki İngiliz ve Amerikalı subaylarla birlikte bu örgütü yıkmak için çalışacak. Orhan Bey boş zamanlarında sivil geziyor ve kendisini milyoner tüccar olarak tanıtıyor. Bu sayede bir kadınla tanışır ve samimi bir dostluk kurar. Adı Qing Chung olan bu kadın evli ve oldukça zengindir. Zamanla Orhan Bey’e aşık olur. Orhan Bey’in tesadüfen tanıştığı bu kadın, terör örgütünün patronu Pavlof’un eşidir. Orhan Bey, Madam Ching Chung’u Hong Kong’daki en zengin insanlardan biri olarak tanıyor ve Madam Cing Cung, Orhan Bey’i zengin bir tüccar olarak tanıyor. Madam Ching Chung, Pavlof’tan Orhan Bey’in kurmay olduğunu öğrenir.

Orhan Bey’in Hong Kong’daki bir aylık görevi sona erer ve Genelkurmay tarafından geri çağrılır. Pavlof, Orhan Bey ve diğer subayların ülkelerine dönerken binecekleri uçağa bomba yerleştirdiklerini, örgütün diğer üyeleri ve Madam Ching Cung ile gizli bir görüşmede bulunduklarını ortaya koyuyor. Bombanın, uçağın motoru çalıştıktan kısa bir süre sonra patlaması bekleniyor. Ancak Madam Ching Cung bunu engeller ve Orhan Bey ile uçaktaki diğer subayların hayatını kurtarır.

Romanın sonunda Pavlof öldürülür ve örgütü çöker. Madam Ching Chung yakalandı, ancak örgütü çökertmeye yardım ettiği için affedildi. Orhan Bey ve Madam Ching Cung yeniden bir araya gelir ve roman biter.


Erikler Çiçek Açtı Kitabının Açıklaması

Edebiyatın ve özellikle romanın sevilmesinde ve geniş kitlelere yayılmasında büyük rolü olan Esat Mahmut Karakurt’un eserlerini Bilgi Yayınevi yeniden okurla buluşturuyor.

Erikler Çiçek Açtı’da, Hong Kong’un gizemli doğasında, uluslararası siyasi bir eylemi çökertmekle görevli bir Türk binbaşısı ile genç bir kadının aşkı anlatılmaktadır.


Yorum yapın