O Topraklar Bizimdi Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

O Topraklar Bizimdi'nin Fotoğrafı

Kitap O Topraklar Bizimdi
Yazarı Cengiz Dağcı
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1972

Cengiz Dağcı tarafından 1972 yılında kaleme alınmış olan O Topraklar Bizimdi kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
O Topraklar Bizimdi pdf, O Topraklar Bizimdi konusu, O Topraklar Bizimdi karakterleri, O Topraklar Bizimdi yorumları, O Topraklar Bizimdi açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!O Topraklar Bizimdi – Cengiz Dağcı


O Topraklar Bizimdi Kitabının Karakterleri

Selim: Roman başkişisi iseSelim’dir. Onlar da İnsandı adlı romanda Ayşe’nin oğlu Alim’i Akmesçit’e götüren kişidir.


O Topraklar Bizimdi Kitabının Konusu

Roman, 1938-1946 yılları arasında gerçekleşir. Kırım’da Çukurca köylülerinin Kolhoz yaşamları ve II. Dünya Savaşı sırasındaki deneyimleri ele almıştır.


O Topraklar Bizimdi Kitabının Özeti

Roman, Akmesçit’in Çukurca köyünde geçer. Onlar da insandı romanında Ayşe’nin oğlu Alim’i Akmesçit’e götüren kişidir. Komünist Parti ile bağlantılıdır. Bu ideolojinin yayılması için sıkı bir çaba sarf eder.

Sovyetler Birliği’nin önemli projelerinden biri olan kollektif çiftlik sistemi ile köylülerin topraklarına el konulur ve köydeki insanlar muhtaç hale getirilir. Sistemin köy reisi Bilal’dir. Gelenekler, dini ritüeller gibi gizlice yürütülür. Sonraki dönemde Komünist hükümet, Bilal’in kolhoz bölgesinin iyi çalışmadığını düşünerek Selim’i bu köye atar. Selim de bu köyün insanıdır ve yeni konumundan dolayı insanlar ona pek sıcak bakmazlar. Bu nedenle Selim halkı memnun edecek adımlar atmaya çalışır.

Daha sonra Natalya adında bir Rus, Selim’in yardımına gönderilir. Selim ile evlenirler. II. İkinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde ve Nazi Almanyası Sovyetler Birliği’ne saldırdığında köyde işler karışır. Selim, Almanlara karşı savaşmak için Sovyet Ordusu saflarına katılır. İlk başta, Almanlar savaşta galip gelir. Selim ise düşmanın durumunu öğrenmekle görevlendirilir. Görevdeyken bir Alman askerini rehin alır ve bu asker Sovyetler tarafından öldürülünce suçluluk duyar. Almanlar Sovyetleri bombalarken birçok asker öldü veya yaralanır. Selim ise kolunu kaybeder. Selim’in köyü de Almanlar tarafından işgal edilir. Almanlar halkı kendi taraflarına çekmek ister, çeşitli zulümler yaparlar. Natalya, Alman komutan Herhaupt Schreiber ile ilişkiye başlar.

Berber Hasan ve arkadaşları, esir Selim’i köyden kurtarır. Selim köyüne döner ve Natalya’yı öldüresiye döver. Almanların ne yaptığını görünce onlara karşı savaşmak için dağa çıkar. Herhaupt, Schreiber’e mektup getiren birini yakalar ve onun yerine mektubu alır, Herhaupt Schreiber’i yakalar ve Rus çetelerine teslim eder. Kışın başlamasıyla birlikte Almanlar savaştaki üstünlüklerini kaybederler. Sovyet güçleri Kırım’ı geri alır ve Kırım’da çeşitli katliamlar başlatır. Böylece Alman katliamları yerine Sovyet katliamları başlar. Daha sonra Selim, köyüne dönüş yolunda Âlim ile tanışır.


O Topraklar Bizimdi Kitabı Hakkında Bilgiler

  • Yazarın 1958 tarihli Onlar da insandı adlı eserinin devamıdır.
  • Önceki romanda köyden kaçarak kurtulan Selim bu romanda başkişidir.

O Topraklar Bizimdi Kitabının Açıklaması

Kırım’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyet idaresi altındaki çaresizliğinin hikâyesi.


Yorum yapın