Ölüm ve Korku Günleri Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Ölüm ve Korku Günleri'nin Fotoğrafı

Kitap Ölüm ve Korku Günleri
Yazarı Cengiz Dağcı
Türü Romanlar
Kategoriler Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2020

Cengiz Dağcı tarafından 2020 yılında kaleme alınmış olan Ölüm ve Korku Günleri kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Ölüm ve Korku Günleri pdf, Ölüm ve Korku Günleri konusu, Ölüm ve Korku Günleri karakterleri, Ölüm ve Korku Günleri yorumları, Ölüm ve Korku Günleri açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Ölüm ve Korku Günleri – Cengiz Dağcı


Ölüm ve Korku Günleri Kitabının Karakterleri

Önemli karakterler: Teresa Zaromb, Mr. Bantam


Ölüm ve Korku Günleri Kitabının Konusu

Polonyalı ulusal isyancılar, Ruslar yaklaşırken Varşova’da Almanlara karşı bir ayaklanma düzenliyor. Cengiz Dağcı, bizzat tanık olduğu bu kanlı ayaklanma günlerini, Birinci Dünya Savaşı’nda babasını kaybeden 26 yaşındaki Teresa Zaromb’un gözünden anlatıyor.


Ölüm ve Korku Günleri Kitabının Özeti

Teresa Zaromb, I. Dünya Savaşı’na gittiği Doğu Prusya’da babasının öldüğünü öğrendiğinde henüz altı yaşındadır. Tek başına yetiştirdiği kızıyla birlikte, Amerika Kızılhaç Derneği personeline yemek pişirir, diğer yandan Amerikalı Mr. Bantam ile olan gizli ilişkisi ile hayatta kalmaya çalışır. Ancak bu durum uzun sürmez. Bantam’ın aniden ortadan kaybolmasıyla maddi sıkıntıya düşen genç anne, kızını da yanına alır ve Wolomin’de hayat kadını olur. Teresa’nın baba özlemini gidermek için yaptığı bazı hareketler sonucunda onlar da burayı terk etmek zorunda kalırlar. Anne-kız yıllar içinde birçok şehri ve evi değiştirir ve tuhaf olaylar birbirini takip eder. Annesinin para kazanma ve daha iyi fırsatlara sahip olma mücadelesine tanık olmasına rağmen, Teresa’nın kalbinde sadece hiç görmediği babası vardır. Ve babası, annesine âşık olduğu yaşta tutulan Mihail, Almanların Varşova işgaline karşı kurulan yeraltı örgütünün üyelerindendir. Bir gün aniden izini kaybetmesine rağmen, hala Marshalkowski Caddesi’nde gizli Vronek grubunun propaganda kâğıtlarını taşımaya devam eder. Ne gettodan kaçmaya çalışırken sokak ortasında öldürülen Yahudiler, ne ayrım gözetmeyen baskınlar ve tutuklamalar, ne de saat sekizde başlayan sokağa çıkma yasağı umurunda değil. Hastalığıyla uzlaştırmaya çalıştığı annesini kaybetmesiyle, asla gerçekleşmeyeceğini bildiği hayallerine Sliska Caddesi’ndeki evine gömülür.

Karısının ve çocuğunun ölümüyle baş başa kalan Kapıcı Karbonski’nin desteğiyle dış dünyaya kapalı bir hayat süren Teresa, bir yaz günü Vronek Grubu’ndan bir gencin ziyaretiyle hayata döner. Ondan öğrendiği kadarıyla Mihail yaşar. Mutluluktan sarhoş, çocuğun verdiği notaları içeren belgeyi saklar ve evden çıkarken iki Alman askeri tarafından zorla bir kamyona bindirilir ve Gestapo’ya götürülür. Kendisinden öğrenilmek istenen, cesediyle karşı karşıya kaldığı Mihail’i nasıl tanıdığı ve onu en son ne zaman gördüğüdür. Aldığı cevaplardan tatmin olmayan Teresa bayılmak üzereyken gözünün altındaki almanak birdenbire dikkatini çeker. Ancak sayfaları çevirirken, Beethoven’ın 9. Sonatı ile örtüşen subayın duygusu, Teresa’yı mutlak ölümden kurtarır. Yıllardır bu dehşeti yaşayan insanların umursamazlığıyla beş yıldır işgal altında olan bu şehri terk etmeye ve çocukluğunu geçirdiği ve annesinin yattığı Anin’e gitmeye karar verir. Ancak uzun zaman önce borsacılık yoluyla Alman subaylarından yeraltı örgütleri için silah toplayan komşusu Kazimir Paplawski’den Rus ordusunun Anin’de olduğunu ve Prag kapılarına yaklaştığını öğrenir.

Planını ertelemek zorunda kaldıktan sonra, evindeki küçük dünyasına gömülen Teresa, 1 Ağustos 1944’te Paplawski başta olmak üzere tüm erkeklerin silaha sarıldığını ve aynı anda Varşova’da başlayan isyana katıldığını görür. Armia Krajowa (Halk Ordusu) Komutanı General Komorowski’nin emriyle, Karbonski ve Paplawski’nin rehberliğinde kadın ve çocuklarla dolu sığınakta kısa bir süre kaldıktan sonra gördükleri karşısında dehşete düşerek eve döner. Büyük bir yaşama arzusuyla dolu 26 yaşındaki bu kadını hayata döndüren şey, bir öğleden sonra avluda gördüğü ve kimsenin görmediği Alman askeri Melekof’a ilk görüşte başlayan aşkıdır. Asyalı olduğu için dokunur. Herkesin Asya dediği Sliskaların yanında savaşan bu gence günlerini tutkuyla bağlı olarak geçiren Teresa, 2 Ekim 1944’te gerçekle yüz yüze gelir. Ayaklanma başarılı olmaz ve Alman askerleri tüm Varşova’yı geri alır. Askerler tarafından götürülmeden önce üzerini değiştirmek isteyen Teresa, odasına girdiğinde Karbonski’yi görür. Yıllardır deli gibi âşık olduğu genç kadını görünce sarhoş olan bu adamın konuşmasına dayanamayan Teresa, Asya ile sevişir. Bir Alman üniforması giyen Teresa, diğer isyancılarla birlikte Alman askerlerinin peşine düşerek Asya’yı ve yanmış sokağı geride bırakır.


Ölüm ve Korku Günleri Kitabının Açıklaması

İkinci Dünya Savaşı’nda Alman işgali altındaki Polonya… Milli ayaklanma ve bunun kanla bastırılışı… Bu şartlar altında Varşova’da yaşanmış bir insanlık dramı…


Yorum yapın