Rüzgârın Gölgesi Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Rüzgârın Gölgesi'nin Fotoğrafı

Kitap Rüzgârın Gölgesi
Yazarı Carlos Ruiz Zafon
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2021

Carlos Ruiz Zafon tarafından 2021 yılında kaleme alınmış olan Rüzgârın Gölgesi kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Rüzgârın Gölgesi pdf, Rüzgârın Gölgesi konusu, Rüzgârın Gölgesi karakterleri, Rüzgârın Gölgesi yorumları, Rüzgârın Gölgesi açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Rüzgârın Gölgesi – Carlos Ruiz Zafon


Rüzgârın Gölgesi Kitabının Karakterleri

Beatriz Aguilar, Tomás Aguilar, Clara Barceló, Fermín Romero de Torres, Daniel Sempere


Rüzgârın Gölgesi Kitabının Konusu

Roman, İspanya İç Savaşı’ndan sonra başlıyor. Hala bir çocuk olan Daniel Sempere, babasıyla birlikte Unutulmuş Kitaplar Mezarlığı’nı ziyaret eder. … Daniel, Julián Carax’ın Rüzgârın Gölgesi kitabını seçer ve serüven başlar.


Rüzgârın Gölgesi Kitabının Özeti

Rüzgarın Gölgesi, İspanya İç Savaşı’ndan sonra başlıyor. Hala bir çocuk olan Daniel Sempere, babasıyla birlikte Unutulmuş Kitaplar Mezarlığı’nı ziyaret eder. Bu, seçilmiş birkaç kişi tarafından özenle korunan, eski ve unutulmuş kitaplardan oluşan büyük bir kütüphanedir. Geleneğe göre, bu gizli yere ilk kez gelen bir kişi sadece bir kitap alabilir ve seçtiği kitabı hayatının geri kalanında korumak zorundadır. Daniel, Julian Carax’ın Rüzgârın Gölgesi kitabını seçer. O gece kitabı eve götürür ve büyük bir merakla okur. Daha sonra bu bilinmeyen yazarın diğer kitaplarını bulmaya çalışır ancak başarısız olur. Karşılaştığı tek şey, kitaptaki karakterlerden birinin adını kullanan garip bir adam hakkında hikâyeler, Laín Coubert. Coubert yıllardır Carax’ın kitaplarını arıyor, bulabildiği her şeyi alıp yakar.

Roman, esasen hikâye içinde hikâyedir. Julian’ın diğer eserlerini keşfetme arayışında olan Daniel, yazarın gizemli geçmişinin izini sürmeye başlar. Geçmişte savaş sırasında Anarşistlere karşı casusluk yapmış ve Montjuic Kalesi’nde hapsedilmiş ve işkence görmüş bir hükümet istihbarat ajanı olan Fermin Romero de Torres ile arkadaş olur. Fermin’in yardımıyla Daniel, bazıları yıllar önce ölmüş veya unutulmuş birçok insanın karanlık geçmişlerini araştırmaya başlar ve böylece cani Müfettiş Fumero’nun karanlık güçlerinden yararlanır.

Daniel ve Fermin, Julian ve Penelope’nin neredeyse 30 yıldır unutulmuş güzel ama hüzünlü aşk hikâyesini gün yüzüne çıkarmaya başlar. Şapkacı Antoni Fortuny ve eşi Sophie Carax’ın oğlu Julian, ultra zengin ve varlıklı Don Ricardo Aldaya’nın güzel ve narsist Amerikalı karısı olan tek kızı Penelope’ye ilk görüşte âşık olur. Sadece kısacık bakışlar ve solgun gülümsemelerle dört yıldır gizli bir ilişki içinde olan genç çift, 1919’da Paris’e kaçmaya ve evlenmeye karar verir. İki âşık, kaçacakları günden bir hafta önce bilinmeyen bir kadere mahkûm olacaklarından habersizdir. Kaçışları Julian’ın en iyi arkadaşı Miquel Moliner tarafından titizlikle planlanır. Miquel, savaş sırasında çok para kazanan ve silah sattığı söylenen zengin bir babanın oğludur. Tüm umutlarını ve gençliğini hayırseverliğe ve Paris’e kaçan arkadaşının mutluluğuna adamaya karar veren Miquel, sonunda öz kardeşi gibi sevdiği Julian için kendi hayatını feda eder. Penelope kaçış günü buluşma yerine gelmeyince Julian tek başına Paris’e gider. Yıllar geçtikçe, Penelope’nin anıları Julian’ı yaktı ve sonunda onu 1930’ların ortalarında Barselona’ya dönmeye zorladı. Julian döndüğünde acı gerçeklerle yüzleşmek zorundadır. Julian ve Penelope aslında kardeştir. Julian’ın annesi ve Penelope’nin babasının geçmişte gizli bir ilişkisi vardı ve bu da Julian’ın doğmasına neden oldu. Julian Paris’e gittikten sonra, Penelope ailesi tarafından ensest ve hamile kalmaktan hapse atıldı. Penelope, ölü doğmuş bir oğlu David Aldaya’yı doğurdu ve o da doğum sırasında öldü. Julian Penelope ve David’in ölümünü öğrendiğinde, kendini yakarak kendini öldürmeye çalışır, ancak hayatta kalır. Kendine Laín Coubert adını vererek kitaplarını yok etmeye başlar.


Rüzgârın Gölgesi Kitabı Hakkında Bilgiler

  • Dünya çapında 15 milyon kopyasının satıldığı tahmin edilen roman, tüm zamanların en çok satan kitaplarından biri haline gelmiştir.
  • 2005’te Rüzgârın Gölgesi adıyla Mustafa Karabiber tarafından Türkçeye çevirildi.
  • Ruiz Zafón, 2008’de Meleğin Oyunu ve 2011’de El Prisionero del Cielo adlı romanları yayınlayarak üçlemesini tamamladı.

Rüzgârın Gölgesi Kitabının Açıklaması

1945 yılında, uzun süren İç Savaş&ın izleri Barcelonada

Hala sürmektedir. Henüz çok genç olan Daniel Sempere bir

Kitapçı olan babasıyla birlikte Unutulmuş Kitaplar

Mezarlığını ziyaret eder.

Babası, oğluna bir kitap seçmesini, ona çok iyi

Bakmasını ve evlat edinmesini ister.

Genç Daniel, Julian Carax adlı bir yazarın Rüzgârın

Gölgesi adlı eserini seçer. Bu adeta onun için uzun,

Gizemli ve sonu belli olmayan bir yolculuğun başlangıcı

Gibidir.

Okuduğu kitaptan çok etkilenen genç adam bu esrarengiz

Yazarın yaşamını ve ölümündeki gerçeği araştırmaya

Başlar. Böylece roman içinde yeni bir roman doğar.

Daniel tutku ve aşkın, kitapların gölgeli dünyasıyla

Nasıl kaynaştığını keşfettikçe garip yansımalar yapan

Bir aynanın oyununun içine düşer.

Gönderen: Hasan – Şule


Yorum yapın