Toprak Uyanırsa Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Toprak Uyanırsa'nın Fotoğrafı

Kitap Toprak Uyanırsa
Yazarı Şevket Süreyya Aydemir
Türü Yaşam Öyküsü Kitapları
Kategoriler Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1993

Şevket Süreyya Aydemir tarafından 1993 yılında kaleme alınmış olan Toprak Uyanırsa kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Toprak Uyanırsa pdf, Toprak Uyanırsa konusu, Toprak Uyanırsa karakterleri, Toprak Uyanırsa yorumları, Toprak Uyanırsa açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Toprak Uyanırsa – Şevket Süreyya Aydemir


Toprak Uyanırsa Kitabının Karakterleri

Öğretmen: Vatansever biri olduğu gibi insanlarla çok iyi iletişimi olan sosyal bir öğretmendir.

Hoca Efendi: Kendi yağında kavrulan biridir.

Muhtar: Öğretmen’in köye gelişi ile beraber yanında olan, dürüst bir adamdır.


Toprak Uyanırsa Kitabının Konusu

Aydemir bu romanı daha çok anı türünde yazmıştır. Ekmeksizköy öğretmeninin anıları olarak tanımlanan hatıralar, emekli olduktan sonra Ekmeksizköy’e yerleşen bir öğretmen ile köylüler arasında geçen olayları anlatır. Roman, çağının sorunlarına köylü-entelektüel ilişkisi üzerinden bakan bir atmosfer kurmuştur. Romanda köyde sınıf çatışmaları, köylü-kent ayrımı, köyün aydınlatılması gibi Köy Enstitüsü mezunu yazarların romanlarında karşılaşılacak olan bir konu, bu konuda çokça malzeme sağlayan köyün aydınlatılmasıdır. Türk edebiyatı tartışılır.


Toprak Uyanırsa Kitabının Özeti

Olaya karışan öğretmen aslında emekli ve dikkatsiz bir öğretmendir. Ancak emekli olduktan sonra, tüm bu yıllar boyunca boş şeylere ne kadar zaman harcadığını fark eder. Emekli olmadan önceki hayallerinin hiçbiri gerçekleşmeyecek. Eğitim müdürüyle konuşmaya gider. Maarif müdürü ona bir köyde öğretmen olabileceğinin müjdesini verir. Gittiği köy kötü çıkar. Geri dönmek ister ama yapamaz. Çünkü oradaki insanları sever ve onlar için bir şeyler yapmak ister. Köyde ilk umursadığı yer okuldur. Daha sonra köyün başına bela olan bataklığı kurutur. Bunları yaparken birçok olaydan geçer. Köyü çok iyi bir duruma sokar. Köye yabancılar gelmeye başlar. İnsanlar iş bulur. Öğretmen hayatının en verimli yıllarını burada geçirir. Köyde köy odaları açılır, eğitim kampanyası başlar. Köyde yıllardır yapılmayan nüfus sayımı bile yapılmaya başlar ve ufuklar açılır.


Toprak Uyanırsa Kitabının Açıklaması

Ekmeksizköy Öğretmeni, dünyanın her tarafına yayılmış binlerce, milyonlarca adsızdan biridir. O da başkaları için çalıştı. Ama kendisi için yaşadı ve kendisiyle doydu.


Yorum yapın