Ve Dağlar Yankılandı Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Ve Dağlar Yankılandı'nın Fotoğrafı

Kitap Ve Dağlar Yankılandı
Yazarı Halit Hüseyni
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2013

Halit Hüseyni tarafından 2013 yılında kaleme alınmış olan Ve Dağlar Yankılandı kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Ve Dağlar Yankılandı pdf, Ve Dağlar Yankılandı konusu, Ve Dağlar Yankılandı karakterleri, Ve Dağlar Yankılandı yorumları, Ve Dağlar Yankılandı açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Ve Dağlar Yankılandı – Halit Hüseyni


Ve Dağlar Yankılandı Kitabının Karakterleri

Abdullah: Fakir olduklarından dolayı kardeşinin evlatlık verilmesine karşı çıkmaktadır. Henüz 8 yaşında olması işlerin daha da zorlaşmasına sebebiyet vermektedir.

Peri: Abdullah’ın kız kardeşidir. Annesi onu doğururken kan kaybından dolayı ölmüştür. Oda kardeşine fazlası ile bağlıdır.


Ve Dağlar Yankılandı Kitabının Konusu

Yazar kitabında, Abdullah ve Peri’nin hayatlarını konu edinmiştir. Abdullah ve Peri fakir bir ailede doğmuş çocuklardır. Ancak birbirilerine olan bağlılıkları her zaman mutlu kalmalarına olanak tanımaktadır. Peri’nin annesi onu doğururken kan kaybından ölmüştür. Bu durum üzerine babası yeniden evlenir. Bu evlilik çocukların hayatının tamamı ile değişmesine sebebiyet verir.


Ve Dağlar Yankılandı Kitabının Özeti

Abdullah ve Peri birbirine son derece bağlı iki kardeştir. Her ne kadar fakir bir hayat yaşasalar da birbirlerine olan bağlılıkları mutlu olmalarını sağlamaktadır. Peri’yi doğururken kan kaybından ölen annelerinin ardından babaları yeni biri ile evlenmiştir. Bu evlilik ise çocukların hayatının kökünden değişmesini sağlamıştır. Babasının evlendiği yeni kadının kardeşi bir çiftin yanında çalışmaktadır. Çiftin çocukları olmamaktadır. Peri bu aileye evlatlık olarak verilir. Ancak Abdullah Peri’den ayrılmak istememektedir ve bunun için çok çabalamaktadır. Ancak henüz 8 yaşında olduğu için elinden biry şey gelmemektedir.

Peri’ni ailesinden tamamı ile uzaklaşması ve onları unutması için ailesi ile görüşmesi yasaklanır. Bununla birlikte dayısının akrabası olduğu dahi ona söylenmemektedir. Dayısı onun evde çalışan sıradan bir hizmetlidir.

Peri, aradan biraz zaman geçtikten sonra evlatlık edinen babasının hastalanması sonucunda annesi ile birlikte Paris’e gider. Yeni ailesi onunla pek de ilgilenmemektedir. Peri bu durumda zamanının büyük bir kısmını dersleri ile ilgilenerek ve öğretmenleri ile birlikte geçirmektedir. Geçen zaman onun geçmişine dair tüm izleri yavaş yavaş siler.

Zaman geçtikçe Peri büyür ve bir genç kız olur. Ancak bu seferde annesini bir kaza sonucunda kaybeder. Annesini kaybettikten sonra eşyalarının arasında dolanırken annesine ait bir sağlık raporu dikkatini çeker. Annesi bir hastalık nedeni ile rahmini aldırmıştır. Peri gördüğü bu durum karşısında evlatlık olduğunu anlar. Bunu öğrendiği sırada bir şok geçirir. Geçmişini aramak ve kim olduğunu öğrenmek ister. Tam da bu sırada hamile olduğunu öğrenir. Hamile olduğunu öğrenmesinin ardından olanları erteler. Geçen zamanda ise çocukları nedeni ile geçmişini araştıracak bir fırsat bulamaz.

Peri bir gün gelen bir telefon ile hizmetkâr olarak bildiği Nebi dayısının öldüğünü örenir. Dayısı ona bir mektup bırakmıştır. Yazdığı mektupta Peri’ye tüm gerçekleri açıkça anlatır. Bu sırada Peri, Abdullah adında bir abisinin olduğunu öğrenir ve onu bulmak için bir zamanlar yaşadığı kasabaya geri döner.

Abdullah’ta tüm bu süreçte sürekli olarak Peri’yi aramış fakat bir türlü bulamamıştır. Daha sonrasında evlenmiş ve bir kız babası olmuştur. Kızının adını ise Peri koymuştur. Bu sırada kız kardeşi onu buluğunda çok hasta durumdadır. Gelenleri tanımamaktadır. Abdullah’ın durumu daha da kötüye gittiğinde onu bir huzur evine yerleştirmeye karar verirler. Eşyalarını karıştırırken kardeşine bıraktığı notlar ortaya çıkar. Notlarında kardeş özleminde ve içindeki acıdan bahsetmiştir.


Ve Dağlar Yankılandı Kitabı Hakkında Bilgiler

  • Afganistan kökenli ve Amerikalı olan ünlü yazar Khaled Hosseini’nin en çok sevilen romanlarından bir tanesi olduğu gibi dünyanın her yerinde kedinse bir okuyucu bulmayı başarmıştır ve yazarın takipçileri tarafından bu kitap övgü ile anılmaktadır.
  • Kitapta annesiz olan iki çocuğun acılarını açıkça dile getirmiş ve yaşanan olayları en net şekilde okuyucuya aktarmıştır.
  • Kitabında duyguları okuyucuya başarılı bir şekilde geçirmiştir. Okuyucu kendisini hikâyenin tam ortasında hissetmektedir.

Ve Dağlar Yankılandı Kitabının Açıklaması

Gece vakti, çölü bir el arabasını çekerek geçen bir baba. Arabanın içinde annesiz iki çocuk; iki kardeş; biri kız, biri erkek. Küçük Peri için ağabeyi Abdullah, ağabeyden çok öte. On yaşındaki Abdullah’a sorsanız Peri, her şey demek. Köylerinden Kâbil’e varmak için çıktıkları yolculuğun sonunda aileyi yürek parçalayıcı bir son bekliyor. Fakat aslında bu bir son değil… Kardeşlerin başlarına gelenler -yakın ya da uzak- ilişki kurdukları tüm insanların hayatlarında nesiller boyu yankılanacak…

Hayat farklı aileleri sevgi ve fedakârlık, ihanet ve sadakat gibi ortak duygularla sınarken, karakterlerin başlarına gelenler ve yaptıkları seçimler, kitabın her biri ayrı bir renk ve lezzet taşıyan katmanlarını oluşturuyor. Afganistan’ın küçük bir köyünde doğan ve okuru Kâbil’den Paris’e, San Francisco’dan Tinos adasına taşıyan bu öykü, her sayfada renklenip güçleniyor.

Ve Dağlar Yankılandı, bizi biz yapan değerler üzerine düşündüren, ustalıkla yazıldığını her bölümde yeniden kanıtlayan, büyüleyici bir roman. Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan Khaled Hosseini’nin yazarlığında bir dönüm noktası.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın