Yaz Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Yaz'ın Fotoğrafı

Kitap Yaz
Yazarı Kürşat Başar
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2014

Kürşat Başar tarafından 2014 yılında kaleme alınmış olan Yaz kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Yaz pdf, Yaz konusu, Yaz karakterleri, Yaz yorumları, Yaz açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Yaz – Kürşat Başar


Yaz Kitabının Karakterleri

Murat: Küçük yaşlarda annesinin kaybı ve babasının kayboluşu ile hayatta tutunmaya çalışan ve bir amaç için Kıbrıs’a sürüklene genç bir adam.


Yaz Kitabının Konusu

Bir gencin yaşam mücadelesini dramatik bir dille ele alan roman, çalkantılı bir dönemde yaşayan ve kaybetmeye mahkûm görünen bu gencin yaz mevsiminde yaşadığı bir aşkla hayatını nasıl yeniden şekillendirdiğini konu alıyor.


Yaz Kitabının Özeti

Kitap Kıbrıs’ta başlıyor. Küçük yaşta İstanbul’a göç etmek zorunda kalan Murat, yıllar sonra bir amaç için Kıbrıs’a gelir. Çocukluğunu, gençliğini ve ilk aşkını anlatmaya başlar. Murat hayatına kayıplarla başlamıştır. Annesini hiç tanımamış, genç yaşta ölmüştür. Babasının hayatta olup olmadığını ise bilmez.

Kıbrıs günleri. 1960’lar. Kıbrıs kaynıyor. Yunanlılar ve Türkler savaşta. İşte Murat’ın babası bu depresif günlerde ortadan kaybolur. 1964 yılında Türkiye’nin Larnaka bölgesinde yaşayan ve yakınlardaki İngiliz üssünde çalışacak olan 11 kişi bindikleri otobüste kaybolur. Yıllardır haber alınamaz. O 11 kişiden biri Murat’ın babasıdır. Annesinden sonra babasını kaybeder. Babaannesiyle birlikte İstanbul’da yaşayan amcalarının yanına giderler. Amcası emekli bir memurdur. Gençliğinde siyasi olaylara karışmış bir tutukludur. Artık hayatında sadece kitaplar vardır. Odasından asla çıkmaz. Murat derinden içe dönüktür. Bir gün amcası hayatına son verir ve Murat’a kocaman bir kütüphane bırakır. Bundan sonra Murat’ın hayatı tıpkı amcası gibi kitaplar arasında geçer. O yaz gününe dek… Amcasının bir arkadaşı, çıkardığı bir edebiyat dergisinde çalışmasını teklif eder. O yaz onu seve seve kabul eder.


Yaz Kitabının Açıklaması

Onu gördüm ve yaz geldi.

Sanki kapı çalınıp çocukluk arkadaşınız yıllar sonra tekrar çıkagelmiş gibi… Unuttuğunuz bir anıyı bulmak gibi…

Çok eskide kalmış, yıllar sonra yeniden duyduğunuz anda geçmiş bir zamanı size taşıyan bir şarkı gibi…

Dağ yollarında kaybolduktan sonra birdenbire, bir dönemeçte denizle karşılaşmak gibi…

Yaz… Bitmesini hiç istemediğim eşsiz anlar ve hiçbir şeyin, hiç kimsenin sonsuza dek benimle kalmayacağını anladığım ayrılıklar mevsimi…

İlk kitabıyla edebiyatımıza benzersiz bir giriş yapan ve yıllar yılı insan yüreğinin, özlemin, aşkın, geçmişi geleceğe bağlayan o narin bağların izini süren Kürşat Başar, 11 yıl aradan sonra kaleme aldığı yeni romanı Yaz’la okurlarıyla buluşuyor.

Yakın tarihimizin kritik bir döneminde dünyaya gelen, birbiri ardına yaşadığı kayıplara rağmen hayata tutunan bir gencin büyüme serüvenini, yüzleşmelerini ve bir yaz mevsimi yaşadığı sarsıcı aşkı, arka plana hızla yitip giden İstanbul’u yerleştirerek anlatıyor.

Bir karşılaşmayla değişen hayatın, küçük bir rastlantıyla uyanan arzuların, birdenbire gittiğiniz yolu değiştiriveren olayların ve her şartta, her yerde insana devam etme, hatta yeniden, yeniden başlama gücü veren o ele gelmez sırrın peşine takılarak…

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın