Yazsonu Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Yazsonu'nun Fotoğrafı

Kitap Yazsonu
Yazarı Adalet Ağaoğlu
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2014

Adalet Ağaoğlu tarafından 2014 yılında kaleme alınmış olan Yazsonu kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Yazsonu pdf, Yazsonu konusu, Yazsonu karakterleri, Yazsonu yorumları, Yazsonu açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Yazsonu – Adalet Ağaoğlu


Yazsonu Kitabının Karakterleri

Yazar, Nevin, Yusuf, Hatice, Kadir


Yazsonu Kitabının Konusu

Bir tatil köyünde yaşadığı güzel günlerden sonra tekrar oraya giden ve eski günlere hasret bir kadının duyguları, hisleri, özlemleri ve yaşadıkları anlatılır.


Yazsonu Kitabının Özeti

Yazar bir tatil köyüne gider. Eski bir evin önünde daktiloyla sürekli bir şeyler yazan Yusuf adında bir çocuk görür. Çocuk ve ev arasında bir bağ kurarak, o ıssız evde insanların yaşadığını hayal eder ve olayları bu doğrultuda geliştirir.

Kahramanımız Nevin, arkadaşları, sevgilisi, abisi ve oğluyla çok güzel günler geçirdiği bu evin bulunduğu tatil köyüne gelir. Eski günleri yeniden yaşamak ister. Komşusu Hatice’nin kocası Kadir ve oğulları Yusuf’un da yardımıyla evi temizlerler.

Nevin, çalışma boyunca sürekli olarak geçmişe duyduğu özlemi anlatmaya başlar. Geçmişte arkadaşlarıyla yaşadığı güzel günleri eşsiz doğayı açıklamalarıyla yazar. Günlerini denizde yüzerek, komşusuyla konuşarak ve sürekli özlediği geçmiş günlerle ilgili yazılar yazarak geçirir.

Kitabın sonlarına doğru, komşular eski karısının baskından kaçmak için göç eder. Nevin yalnız kalır. Ne zaman döneceği konusunda kararsız kalır. Bu sırada yazar araya girerek otelden ayrılacağı günlerde hayalini kurduğu bu olayları sarışın bir gence aktarır ve işi tamamlar.


Yazsonu Kitabının Açıklaması

Bir kimse neden oltasını, içinde tek balık olmadığını bildiği göle sarkıtır?”

“Güveler kumaşı, pas demiri, kurtlar elmayı, geçmiş ve şimdi de insanı kemirir(mis?).”

Birey ve toplum gerçeğinin nasıl bütün olduğunu, bunların herhangi birini yok sayarak bir edebiyat ürünü yaratılamayacağı gerçeğini vurguluyor. Yazsonu’nun önemli mesajı belki de bu.

-Doğan Hızlan-

Bir de Adalet Ağaoğlu’nun Yazsonu adlı eseri çok güzel. Benim en sevdiğim kitabı Ağaoğlu’nun…

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın