Türk İkizleri Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Türk İkizleri'nin Fotoğrafı

Kitap Türk İkizleri
Yazarı Cahit Uçuk
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2002

Cahit Uçuk tarafından 2002 yılında kaleme alınmış olan Türk İkizleri kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Türk İkizleri pdf, Türk İkizleri konusu, Türk İkizleri karakterleri, Türk İkizleri yorumları, Türk İkizleri açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Türk İkizleri – Cahit Uçuk


Türk İkizleri Kitabının Karakterleri

Fatma Bibi: Sekiz yıl önce eşini bir vapur kazasında kaybettikten sonra, sekiz yıl ikizleriyle hayat mücadelesi vermeye başlar. Yazın Yayla Köyü’nde, kışın ise kasabada yaşarlar.

Parlak: Tam bir köylü kızı gibi çalışır, bütün köy işlerini bilir. Annesine yardımcı olmaya çalışır.

Durak: Evin erkeği olarak babasının yerini utmaya çalışır. Ailenin hayvanları ile ilgilenir. Babasının yokluğunda aileye yardımcı olarak anne ve kız kardeşi Parlak’a yardımcı olur.

Abuğ Hasan: Fatma Bibi’nin eşi Parlak ve Durak’ın babalarıdır.


Türk İkizleri Kitabının Konusu

Roman yarı göçebe bir köy ailesi ve ikiz çocuklarını konu ediniyor.

Ayrıca romanda sorumlulukların bilincinde olan Türk ikizlerinin azim ve çalışkanlığı anlatılmaktadır.


Türk İkizleri Kitabının Özeti

Roman, Fatma Bibi’nin ikizleri ve hayvanları ile Yayla Köyü’ne göçü ile başlar. Her yıl olduğu gibi bu yaz da Yayla Köyü’ne göç ettiler. Her yıl tarlalarını ve bahçelerini eker, kışlık yiyeceklerini hazırlar ve sonbahara doğru kasabaya dönerler. İkizler, saha çalışmasında hayvanların bakımında annelerine çok yardımcı olur. Zeki bir kız olarak, tam bir köylü kızı gibi çalışır, tüm köy işlerini bilir. Durak, evin erkeği olarak babasının yerini almaya çalışır. Her çeşit hayvan var. İnekler, katırlar, koyunlar, köpekler, tavuklar…

Fatma Bibi ve ikizleri bir gece büyük bir gürültüyle uyanırlar. Kümesin duvarı yıkılır ve tavuklardan biri çalınır. Hırsızı yakalamak için kümes çevresinde kuyu kazarlar. Ancak bu kuyuya hırsızın yerine Ebu Hasan adında bir yoldan geçen bir kişi düşer. Hırsız olduğunu düşünürler. Daha sonra onu kuyudan çıkardıktan sonra konuşurlar ve tanışırlar. Abuğ Hasan, onbaşı Hasan’ın askerlerinden olan ikizlerin babasıdır. Hasan ve onbaşısı, Kurtuluş Savaşı’nda düşmana karşı birlikte savaşmışlardır. Abuğ Hasan, Hasan onbaşıyı çok sever ve başına gelen felakete çok üzülür. Abuğ Hasan’ın gidecek, kalacak yeri yoktur. Fatma Bibi ve ikizleri onu yanlarına yardımcı olsun diye alırlar. Abuğ Hasan, saha çalışmalarında onlara yardımcı olmaya başlar.

İkizler sabahtan akşama kadar tarlada çalışır, akşam arkadaşlarıyla oyun oynar. Bütün zaman böyle geçer. Onlar hem çocuk hem de yetişkin gibi yetişirler. Harika insanlar gibi tarlalarda çalışırlar ve çocukluklarını akşamları yaşarlar. Parlak Ebu Hasan’a okuma yazmayı bile öğrettir. Fatma Bibi, ikizleri ve Ebu Hasan sabahtan akşama kadar tarlalarda çalışır. Böyle bir harman gününde, Abuğ Hasan, gizlice bir mektup okurken Parlak’a yakalanır. Mektup ikizlerin babasından gelir. Yani babası ölmemiştir. Ancak bu müjdeyi anne ve kardeşlerine söylemezler. Haberin yalan olduğu ortaya çıkarsa üzülmemek için onlardan saklarlar. Yaz biter ve Kasabaya dönme zamanı gelir. Bu arada Durak ve Parlak, Cumhuriyet Bayramı’nda yapılacak yarışmaya hazırlanır. Durak bir koç yetiştirirken, dokuyacağı parlak halı için iplik hazırlar. Durak ve Parlak bu yarışmayı kazanırlarsa kazanacakları ödülle İstanbul’da okumanın hayalini kurarlar. Sonunda kasabaya dönerler. Parlak halısını bitirir, Durak’ta çok iyi eğitim alır ve yarışma günü gelir. Ödülünü alırlar ve annelerine verirler. Bu sırada Abuğ Hasan ve Parlak, Hasan onbaşı ile gizlice haberleşirler, Parlak, babasının nasıl yaşadığını ve annesine nasıl alışabileceğini düşünür ve onu rüyasında gördüğünü ve eve döndüğünü söyler. Annesine böyle bir şey olursa ne yaparsın diye sorar. Annesi aniden babasını görürse şok olacağını düşünerek yavaş yavaş alışmaya çalışır. Abuğ Hasan ona yardım eder. Bir kış gecesi onbaşı Hasan eve döner. Bütün aile bir arada, herkes çok mutludur. Hasan kazayı ve başına gelen olayı anlatır. Çalışır ve para kazanır, durumunu iyileştirir ve eve döner. İkizler babalarıyla yeniden bir araya gelirler ve sorumluluklarını yerine getirirler. Artık çocukluklarını gerçekten çocuk olarak yaşayabilirler.


Türk İkizleri Kitabının Açıklaması

Kitabın kapağını açar açmaz bir sevgi ve güzellik bulutu sizi sarıveriyor. Anadolu’nun şirin bir köyünde yaşayan babasızlığın ezikliğini kalplerinde duyan ama hayata dört elle sarılan ikiz kardeşler Durak ve Parlak’ı tanıyıp da sevmemek mümkün mü?

Fatma bibi ve ikizlerin hikâyesi böylesine güzel, böylesine seçkin ki, ülkemiz sınırlarını aşıp dünya edebiyatına mal olmuş.

Hepimizin böyle sıcak, sevgi ve dostluk yüklü satırları okumaya ihtiyacı var. Hele tatlı bir sürprizle sona eriyorsa…

“Milletlerarası Andersen Çocuk Kitapları Ödülünün şeref listesinde iki yıl önce Eflatun Cem Güney’in ‘Açıl Sofram Açıl’ adlı masalı, bu yıl da Cahit Uçuk’un ‘Türk İkizleri’ adlı romanı yer aldılar. Büyükler için yazılan romanlarımızın hiçbir böyle, milletlerarası ödüller kazanamazken, iki çocuk kitabının ardı ardına şeref listesinde yer almasını büyük bir ‘kültür zaferi ‘olarak selamlamalıyız. Eflatun Cem ve Cahit Uçuk, artık dünya çocuk edebiyatında adları ‘tescil’ edilmiş iki yazarımızdır. Her ikisini de heyecanla selamlayalım.”

Vedat Nedim Tör-Tercüman Gazetesi, 1958

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın