Yüzyıllık Yalnızlık Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Yüzyıllık Yalnızlık'ın Fotoğrafı

Kitap Yüzyıllık Yalnızlık
Yazarı Gabriel Garcia Marquez
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1967

Gabriel Garcia Marquez tarafından 1967 yılında kaleme alınmış olan Yüzyıllık Yalnızlık kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Yüzyıllık Yalnızlık pdf, Yüzyıllık Yalnızlık konusu, Yüzyıllık Yalnızlık karakterleri, Yüzyıllık Yalnızlık yorumları, Yüzyıllık Yalnızlık açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez


Yüzyıllık Yalnızlık Kitabının Karakterleri

Aureliano Jose: İçine kapanık sessiz sakin bir adamdır. Arcadio ve Ursula’nın ilk erkek çocuklarıdır.

Amaranta: Ursula ve Arcadio’nun kız çocuklarıdır.

Diğer karakterler: Rebeca, Remedios Moscote, Jose Arcadio Buendia, Albay Aureliano, Ursula Iguaran, Santa Sofia de la Piedad


Yüzyıllık Yalnızlık Kitabının Konusu

Yüzyıllık Yalnızlık; Buendia ailesinin, yapılan bir büyü sonucu akraba evliliği nedeniyle 100 yıl süren bir lanetle yaşamalarını konu ediniyor.


Yüzyıllık Yalnızlık Kitabının Özeti

Albay Aureliano Buendia yıllar sonra idam edilirken babasının onu buzu keşfetmeye götürdüğü günü hatırlıyor. O zamanlar dünya o kadar yeniydi ki birçok şeyin adı yoktu. Macondo, kurucuları arasında Buendia ailesinin de bulunduğu 20 hanelik bir kerpiç köydür. Her yıl Mart ayında Çingeneler Macondo’ya gelir. Melquiades isimli bir çingene her yıl Jose Arcadio Buendia’ya çeşitli aletler getirerek simya hakkında bilgi verir. Jose Arcadio Buendia kendisi için bir simya laboratuvarı kurar ve zamanının çoğunu orada geçirir. Eşi Ursula bu durumdan çok şikâyetçi ve karşı çıkıyor. Her zaman ondan çocuklara bakmasını istediği söylenir. Buendia ailesi, köyü ilk kuranlar arasındaydı. Jose Arcadio Buendia’nın önerisiyle köyü nehre yakın kurmuşlar. Ursula’nın hünerli elleriyle güzel evler inşa ederler.

Ursula ve Jose Arcadio, Buendia’nın amcasının çocuklarıdır. Ursula’nın annesi, evlendiğinde at kuyruklu çocukları olacağından onu korkutur ve ona bekâret kemeri taktırır. Jose Arcadio Buendia bu durumdan bahsederdi, ancak köyde Ursula’nın bir kız ve erkek olduğu söylentileri ortaya çıkmaya başlamıştı. Jose Arcadio Buendia öfkeyle bir adamı vurur ve karısına kemeri çıkarmasını söyler çünkü onun yüzünden köyde başka kimse ölmeyecektir. İlk çocukları Jose Arcadio yolda doğar ve kuyruğu yoktur. Ursula, doğan herhangi bir bebeğin kuyruğu olup olmadığını kontrol eder. Sonra Aureliano doğar. Jose Arcadio tıpkı babası gibidir, Aureliano sessiz bir içe dönüktür. Jose Arcadio, Pilar Ternera adında bir kadınla çıkmaya başlar. Bu sıralarda Ursula kızı Amaranta’yı doğurur. Amaranta doğduktan kısa bir süre sonra Pilar Ternera, 2 hafta sonra büyükbabasının evine getirilen ve annesinin Pilar Ternera olduğundan habersiz Arcadio olarak vaftiz edilen bir erkek çocuk doğurur. Pazar günü 11 yaşında bir kız çocuğu getirir ve onları Jose Arcadio Buendia’ya emanet ederler.

Kıza annesinin adını verirler. ‘Rebecca’ Köye bir Sulh hâkimi atanır, ev boyama konusunda Jose Arcadio Buendia ile tartışırlar ve birbirlerine düşman olurlar. Sulh hâkiminin kızlarından Remedios, Aureliano’ya âşık olur ama yaş farkından korkar. Amaranta ve Rebecca büyür, Rebecca güzel bir kız olur. Evlerine götürülürler ve ikisi de evi tamir etmeye gelen Pietro Crispi adlı genç bir adama âşık olurlar. Aşk acısı çeken Aureliano’nun da Pilar Ternera ile ilişkisi vardır ve Aureliano Jose adında bir erkek çocuk dünyaya getirir. Melquiades ölür. Remedios ve Aureliano evlenir, ancak Remedios kısa süre sonra ölür. Rebecca ve Pietro Crispi nişanlıdır, Amaranta öfkelidir. Düğünler sürekli ertelenir. O sırada uzakta olan Jose Arcadio eve döner ve Rebecca ile ilişki yaşar, evlenirler. Ursula bu duruma çok sinirlenir ve eve ayak basmalarını yasaklar. Pietro Crispi Amaranta’ya evlenme teklif eder, Amaranta reddeder ve Pietro Crispi intihar eder. Aureliano Jose’nin bakımını Amaranta’ya verirler. Savaş başlar. Aureliano artık Albay Aureliano Buendia olduğunu ve savaşa gittiğini duyurur. Arcadio, Macondo’dan ayrılır. Arcadio, Pilar Ternera’nın annesi olduğunu bilmeden onunla birlikte olmak ister. Bir çare olarak, Pilar Ternera geceleri karanlıkta Santa Sofia de la Piedad adında bir kızı koynuna sokar.

Arcadio Macondo kontrolü kaybeder ve idam edilir. Santa Sofia de la Piedad, daha sonra ikizleri olan bir kızı doğurur. Kızların isimleri Remedios, erkeklerin isimleri Jose Segundo ve Aureliano Segundo. Albay Aureliano Buendia yakalanır ve idam edilecektir. Oğulları gittiği yerlerden birlikte olduğu kadınlardan gelir ve hepsine Aureliano adı ve annelerinin soyadı verilir. Bu sırada Amaranta ve Aureliano Jose arasında bir ilişki başlar. Jose Arcadio Buendia da bağlı olduğu kestane ağacının dibinde can verir. Yıllar geçtikçe evde yaşayan insan sayısı arttıkça eve yeni odalar eklenir. Aureliano Segundo’nun oğlunun adı Jose Arcadio. Ailenin uzun tarihi boyunca isimlerin tekrarı, Ursula’ya neredeyse kesin sonuçlar verir. Tüm Aurelianos içe dönük ve aklı başında, Jose Arcadios çevik ve sosyaldir, ancak her zaman başları belaya girer. Ursula yüz yaşında olmasına ve gözleri perdelerle kapanmasına rağmen en ufak bir zihinsel dengesini kaybetmez ve kısa bir süre sonra ölür. Ölümünden yıllar sonra, Amaranta Ursula ve Aureliano bir ilişkiye başlarlar, bir çocukları olur ve oğlanın domuz kuyruğu vardır. Ursula her zaman korkmuştur. Evde yaşayan kişi sayısı azaldığı için kullanılmayan odalar kapatılır ancak karıncalar için çözüm bulamazlar. Aureliano Melquides’in elyazmalarını deşifre etmeye çalışır ve onları çözer. Son cümlesi “soyun atası ağaca bağlıdır, sonuncusunu karıncalar yer” şeklindedir.

Aureliano Melquides’in elyazmalarını okurken olayları alışılmış zaman düzeninde düzenlememiş, yüzyılın günlük olaylarını, sanki tüm olaylar aynı anda olmuş gibi görünecek şekilde toplamıştır. Yazının ortasında kendi kimliğini öğrenir ve Amaranta’nın Ursula’nın halası olduğunu anlar. Bütün bunları okurken dışarıda bir kasırga çıkar ve Macondo ortalığı dağıtır. Şifreleri deşifre eder etmez şehrin rüzgârla havaya uçacağı ve yazılanların tekrarlanmayacağı yazıyor. Çünkü yüzyıllarca yalnızlığa mahkûm olan torunların yeryüzünde ikinci bir şansları olmayacaktı.


Yüzyıllık Yalnızlık Kitabı Hakkında Bilgiler

  • Yazar, çocukluğunun geçtiği Aracataca kasabasını “Macondo” adıyla fantastik bir kurguyla sunmuştur ve amacını “çocukluk günlerini sanatsal bir dille ardında bırakmak” olarak açıklamıştır.
  • Kitap, büyülü gerçekçilik akımının en önemli eserlerindendir.
  • Nobel Edebiyat Ödüllü Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez’in 1967 yılında Meksika’ya ilk gidişinde yazdığı başyapıtı niteliğindeki romanıdır.

Yüzyıllık Yalnızlık Kitabının Açıklaması

Yüzyıllık Yalnızlık’ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında ayrım gözetmeyen, adları bir örnek bir yığın hısım akraba arasında geçen çocukluk günlerimi sanatsal bir dille ardımda bırakmaktı amacım. Yüzyıllık Yalnızlık’ı iki yıldan daha kısa bir sürede yazdım, ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı. Büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü olağan şeylermiş gibi anlatırdı bana. Anlattığı öyküleri bu kadar değerli kılan şeyin, onun duygusuz tavrı ve imgelerindeki zenginlik olduğunu kavradım. Yüzyıllık Yalnızlık’ı büyükannemin işte bu yöntemini kullanarak yazdım. Bu romanı dikkat ve keyifle okuyan, hiç şaşırmayan sıradan insanlar tanıdım. Şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan bir şey anlatmamıştım, kitabımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız.


Yorum yapın