Karar Alma Sürecinde Bende Varım

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Karar Alma Sürecinde Bende Varım Sayfa 204, 205, 206, 207 Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Sayfa 204 Cevapları

Sizi ilgilendiren bir konuyla ilgili düşünceniz alınmadığında neler hissedersiniz? Söyleyiniz.

Cevap: İlk olarak sinirlerim. Üzülürüm de. Benimle alakalı olan bir konu üzerinde bilgimin alınmaması beni manevi yönden yıpratır. Bu durumun nedenleri araştırmaya koyulurum. Bunun bana söylenmemesini gerektirecek nedenleri araştırmaya başlarım.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Sayfa 205 Cevapları

Seçimlere katılım oranının yüksek olmasının yönetime katılma süreci açısından önemini açıklayınız.

Cevap: Seçimlerde her kesimden insanın en yüksek derecedeki katılımı yönetimde o kadar farklı görüş ve kişinin olmasını sağlar. Eğer katılım yüksek olmazsa halk da o kadar az temsil edilmiş oldur. 

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Sayfa 206 Cevapları

Bir sivil toplum kuruluşu olan ÇEVKO vakfının tiyatro oyunu, çevre duyarlılığı açısından etkili olmuş mudur? Bu tür faaliyetlerin yapılabilmesi için sivil toplum kuruluşlarına nasıl katkıda bulunabiliriz? Açıklayınız.

Cevap: Bence bu oyun sayesinde minikler, tiyatro oyunu ile çevre temizliğini ve geri dönüşümün önemini eğlenerek öğrendi. Çevre bilincinin aşılandığı tiyatro sayesinde bence bilinç düzeyi oluşmuştur.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Sayfa 207 Cevapları

Yukarıdaki haber metninden yola çıkarak, yönetimin karar alma sürecinde sosyal medyanın etkisi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Yönetimin karar alma sürecinde sosyal medyanın etkisi oldukça fazladır. Günümüzde sosyal medya organları ile kararlar değişebiliyor, eleştirilebiliyor. Hatta kararlar üzerine insanların tepkileri olabiliyor. Yöneticilerde buna göre açıklama yapma zorunluluğu hissediyor.

Maalesef yargı süreçlerinde hakim, savcı gibi yöneticiler bile etki altında kalabiliyorlar. Sosyal medya günümüzde oldukça fazla etkili bir organ haline gelmiştir.

Yapılacak çalışma için;

Sınıfınızda beşer kişilik gruplar oluşturunuz.

Grup olarak okulunuzla ilgili dikkat çekmek istediğiniz bir konu belirleyiniz.

Cevap: Yerleri kirletmenin olumsuz yönleri…

Grupların belirlediği konuların yazılı olduğu ortak bir dilekçe hazırlayınız.

Cevap: Dilekçeyi sizler yazmalısınız.

Dilekçeyi, sınıf temsilcisi ve okul meclisi başkanı aracılığı ile okul idaresine veriniz.

Cevap: Dilekçeyi Okul idaresine veriniz. 

6. SINIF SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın