7.Sınıf tutku yayınları Fen Bilimleri Sayfa 136-162 Cevapları

7.Sınıf tutku yayınları Fen Bilimleri Sayfa 136 Cevapları en güncel haliyle sitemizde.7.Sınıf tutku yayınları Fen Bilimleri Sayfa 136 Cevapları için aşağıya bakabilirsiniz.

7.Sınıf tutku yayınları Fen Bilimleri Sayfa 136 cevapları

Evinizde ya da okulunuzdaki atıklara örnekler

Evinizde ya da okulunuzdaki atıklara örnekler veriniz, geri dönüşüm nedir, hangi maddeler geri dönüştürülebilir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

1. Evinizde ya da okulunuzdaki atıklara örnekler veriniz.

 • Kağıt ürünleri: Kağıt, karton, gazete, dergi, kitap vb.
 • Metal ürünleri: Teneke kutu, alüminyum folyo, içecek kutuları, kablolar, eski mutfak araç gereçleri vb.
 • Plastik ürünleri: Pet şişe, poşet vb.
 • Cam ürünleri: Cam şişe, kavanoz vb.
 • Piller: Pillerin çok büyük kısmı geri dönüştürülür. Akümülatör (Akü), şarjlı piller, bataryalar

Bunlar geri dönüşümle tekrar kullanılabilir.

2. Geri dönüşüm nedir? Hangi maddeler geri dönüştürülebilir?

Cevap: Kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile ham madde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılmasına geri dönüşüm adı verilir. Günümüzde teknoloji kullanılarak birçok maddenin geri dönüşümü gerçekleştirilmektedir.

Örneğin;

 • Cam,
 • Kâğıt,
 • Alüminyum,
 • Plastik,
 • Pil,
 • Motor yağı,
 • Akümülatör,
 • Beton,
 • Organik atık,  
 • Elektronik atık gibi.

7.Sınıf Fen Bilimleri Sayfa 137 Cevapları

Sizce atılan her şey çöp müdür? Aralarında yeniden kullanılması mümkün olanlar da var mıdır?

Cevap: Her şey çöp değildir. Pet şişeler, süt şişeleri, meyve ve sebze kabuklar gibi çoğu atıklar geri dönüştürülebilir atıklardır.

Aşağıda verilen atıkları inceleyiniz. Bunlardan geri dönüştürülebilen ve dönüştürülemeyen maddeleri belirleyiniz.

Cevap: Muz kabuğu, elma ve yumurta kabuğu dönüştürülemeyen maddeler, diğer resimdeki her şey geri dönüştürülebilir atıklardır.

7.Sınıf tutku yayınları Fen Bilimleri Sayfa 139 Cevapları

Günlük yaşamınızda kullanmadığınız pek çok maddeyi geri dönüşütürerek çok farklı ve kullanışlı ürünler elde edebilirsiniz. Bunun için gerekli olan hayal gücünüzü biraz zorlamak, araştırmak ve üretmek. Aşağıda geri dönüşümün sıra dışı bir örneği verilmiştir.
Hollanda’nın Rotterdam (Rotırdam) kentinde üç boyutlu tasarım üzerine hizmet veren The New Raw (Dı Niv Rav) tasarım şirketi plastik atıkların yeniden değerlendirilmesi için daha önceden uygulanmamış bir çalışmaya imza attı. Söz konusu bu çalışma sonunda Rotterdam sokaklarının her bir yanında plastik atıklardan üretilmiş banklar yer almaktadır.

Yukarıda verilen örnekten yola çıkarak sizler de evinizdeki atıkları değerlendirebilirsiniz. Bunlardan yararlanarak farklı ürünler tasarlayabilirsiniz. Tasarımlarınızı yaparken kitabınızın 12-18 sayfaları arasındaki Fen, Mühendislik ve Girişimcilik Uygulamaları bölümünde yer alan yönlendirmelerden yararlanabilirsiniz. Tasarladığınız ürünü yıl sonu bilim şenliğinde sergileyebilirsiniz.

2.5 L’lik bir plastik şişe geri kazanılıp üretimde kullanılırsa yaklaşık 6 saatlik elektrik enerjisini tasarruf etmek mümkündür.
25 adet geri kazanılmış plastik içecek şişesinden bir plastik mont elde etmek mümkündür.

Geri dönüşümün kaynakların etkili kullanılması açısından önemini araştırınız. Yukarıda verilen bilgilerden de yararlanarak geri dönüşümün önemini tartışınız.

Cevap: Geri kazanımla, doğal kaynaklarımız korunur, enerji tasarrufu sağlanır, ekonomiye katkı sağlanır, çöplüğe giden atık miktarı azalır ve geleceğe yatırım yapılır. Geri kazanılmış bir ürün ile hayal bile edemeyeceğimiz birçok yeni ürün elde edilebilir. Örneğin, Geri kazanılmış soda şişelerinden T-shirtler, taraklar ve milyonlarca diğer plastik eşya yapılabilir. Hatta yeni bilgisayarınızın kutusu bile geri kazanılmış plastikten yapılmış olabilir. Geri kazanımı uygulamak hiç zor bir iş değildir. Geri kazanılabilir malzemeleri diğer çöplerle birlikte atmayıp geri kazanım merkezlerine göndermemiz bile yeterli olabilir.

7.Sınıf tutku yayınları Fen Bilimleri Sayfa 140 Cevapları

Plastik ambalaj atıklarının geri dönüşümünden elyaf içeren tekstil ürünleri, atık su boruları ve marley gibi malzemeler üretilir.
Süt, meyve suyu gibi kompozit ambalaj atıklarının geri dönüşümünden karton koliler, yalıtım malzemeleri ve mobilya gibi ürünler üretilebilir.

Geri dönüşüm tesislerinin ekonomiye katkısını çeşitli kaynaklardan araştırınız. Araştırma sonuçlarından ve yukarıda verilen bilgilerden yararlanarak bu konuyu arkadaşlarınızla tartışınız.

Cevap: Geri dönüşümün sağladığı katkıları sıralamak adına bu katkıları çevresel ve ekonomik katkılar olarak ikiye ayırmakta yarar var. İşte, geri dönüşümün ekonomik katkıları:

Geri dönüşümün ekonomiye katkısı öncelikli olarak israfın önüne geçmesidir. Yararlı olabilecek atık maddelerin boşa gitmesini önleyerek toplumun kullanımına sunabiliyor olmasıdır.
Atık maddelerin ve çöplerin taşınması veya depolanması gibi problemlerin ortadan kalkmasını sağlar.
Hammadde tüketiminin azalmasına neden olur.
Gereksiz enerji kullanımının önüne geçer.
Kullanılamayan, atık maddelerin yepyeni bir ürün olarak tüketicilerin hizmetine sunulmasını sağlar.
Kalabalık nüfuslu bölgelerdeki atık malzemelerin problem teşkil etmesini engeller.
Yeni bir iş kolu yaratarak istihdamı artırır ve işsizliği azaltır.
Atık malzemelerin ham madde haline getirilerek tekrar üretiminin sağlanması yoluyla başka ülkelerden ithal edilmesi gereken ham madde miktarının azalmasını sağlar. Böylelikle ithalat masraflarını büyük oranda azaltır.

7.Sınıf tutku yayınları Fen Bilimleri Sayfa 143 Cevapları

Alışveriş merkezlerinde, mahalle ve sokaklarda kitap ve oyuncak kutulardan gördünüz mü

Alışveriş merkezlerinde, mahalle ve sokaklarda aşağıdaki kutulardan gördünüz mü, acaba bunlar ne işe yarar bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Evet çokça görmeye başladım. Çünkü bir amacı var bu kutuların konulmasının. Kullanmadığınız eşyaların tamir ve temizleme dışında hiçbir işleme tabi tutulmadan tekrar kullanılmasına yeniden kullanma denir. Kullanılmayan kıyafetler, oyuncaklar ve okunan kitaplar ihtiyaç sahiplerine iletilerek yeniden kullanılabilir. Yeniden kullanılacak eşyaları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için Türk Kızılayı tarafından pek çok noktaya giysi toplama kutuları konulmuştur

7.Sınıf tutku yayınları Fen Bilimleri Sayfa 151 Cevapları

Gökkuşağında neden farklı renkler oluşur

Gökkuşağında neden farklı renkler oluşur, ışığın yansıması ve kırılması nasıl gerçekleşir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

 Gökkuşağında neden farklı renkler oluşur

Cevap: Gökkuşakları ışık ışınlarının su damlaları içinden geçerken kırılmasıyla ve yansımasıyla oluşur. Bir ortamın içinde hareket eden ışık ışınları başka bir ortamla karşılaştıkları zaman ya yansıyarak aynı ortamın içinde kalırlar ya da kırılarak diğer ortama geçerler.

 Işığın yansıması ve kırılması nasıl gerçekleşir

Cevap: Işık az yoğun ortamdan çok yoğun ortama geçerken normale yaklaşarak kırılır. Işık ortam değiştirirken hızı da değişir. Az yoğun ortamda hızlı giden ışık çok yoğun ortama girdiğinde yavaşlar. Bu da ışığın normal çizgisine yaklaşmasına neden olur.

7.Sınıf tutku yayınları Fen Bilimleri Sayfa 152 Cevapları

Güneş enerjisinin günlük yaşam ve teknolojideki uygulamaları

Güneş enerjisinin günlük yaşam ve teknolojideki uygulamalarını araştırınız, yazın açık renkli, kışın ise koyu renkli kıyafetler tercih edilmesinin nedeni ne olabilir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

1. Güneş enerjisinin günlük yaşam ve teknolojideki uygulamalarını araştırınız.

Yenilenebilir enerji kaynakları doğal enerji kaynakları olarak çevreye zarar vermeyen ve kolay üretilebilen enerji kaynaklarıdır. Güneş enerjisi de yenilenebilir enerji kaynakları arasında bulunmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları güneş enerji olarak da kullanılmaktadır.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi ve su ısıtılması evlerde, iş yerlerinde, okullarda, hastanelerde, ulaşımda, iletişimde, tarım ve ticarette kullanılmaktadır. Güneş enerjisi yenilenebilir olduğu için her alanda kullanılmaktadır. Uzay teknolojilerinde de güneş enerjisi kullanılmaktadır. Güneş enerjisi, elektrik üretiminde çok etkili olduğu için güneş panelleri prototip olarak her yere kurulmaktadır. Güneş ışınlarının geliş şekli, gelme süresi be panellerin temizliği enerjinin üretilmesinde etkili olan unsurlardır.

Güneş enerjisinin günlük yaşam ve teknolojideki uygulamalarına örnekler şu şekildedir:

 • Elektrik üretiminde kullanılmaktadır.
 • İletişimde elektrik üretmek için kullanılmaktadır.
 • Ulaşımda elektrik üretmek için kullanılmaktadır.
 • Eğitimde elektrik ihtiyacının karşılanması söz konusudur.
 • Sağlık alanında elektrik sağlamak için kullanılmaktadır.
 • Sıcak su elde etmek için evlerde, okullarda, sanayide kullanılmaktadır.
 • Uzay çalışmalarında kullanılmaktadır.
 • Uydu yapımında kullanılmaktadır.
 • Uzay araçlarının imalatında kullanılmaktadır.

2. Yazın açık renkli, kışın ise koyu renkli kıyafetler tercih edilmesinin nedeni ne olabilir?

Cevap: Yaz kış farklı renklerde elbise tercih etmemizin temel sebebi  ışığın soğurulmasıdır. Açık renkler ışığı daha fazla yansıtmakta, koyu renkler ışığı daha fazla soğurmaktadır. Bu bilgiden hareketle, yazın açık renkli elbiseler giyeriz ki, zaten her yer sıcaktır biz ısınmaktan daha çok serinlemek isteriz. Bunun için açık renkli elbiseler giyerek üzerimize gelen ışığın yansımasını sağlarız. Kış aylarında, soğuk olduğundan ısınmaya ihtiyacımız vardır. Bunun kış aylarında ısınmak için ışığı daha çok soğuran yani kendi bünyesinde tutan ve ısınan koyu renkleri elbiseler tercih edilir.

7.Sınıf tutku yayınları Fen Bilimleri Sayfa 154 Cevapları

İki kardeş olan Ömer ve Özgür güneşli bir yaz gününde sahilde yürümek istediler. Dışarı çıkmadan önce iki kardeşten biri siyah diğeri beyaz olan aynı özellikteki tişörtleri giymeye karar verdiler. Özgür siyah renkli, Ömer beyaz renkli tişörtü tercih etti. Hazırlanıp dışarı çıkan iki kardeş aynı yerde belli bir süre yürüdüler. Bu sırada Özgür çok bunaldığını ve eve dönmek istediğini söyledi.

Aynı yerde yürümelerine rağmen Özgür’ün güneşten daha fazla etkilenmesinin nedeni ne olabilir ?

Cevap: Yaz kış farklı renklerde elbise tercih etmemizin temel sebebi  ışığın soğurulmasıdır. Açık renkler ışığı daha fazla yansıtmakta, koyu renkler ışığı daha fazla soğurmaktadır. Bu bilgiden hareketle, yazın açık renkli elbiseler giyeriz ki, zaten her yer sıcaktır biz ısınmaktan daha çok serinlemek isteriz. Bunun için açık renkli elbiseler giyerek üzerimize gelen ışığın yansımasını sağlarız. Kış aylarında, soğuk olduğundan ısınmaya ihtiyacımız vardır. Bunun kış aylarında ısınmak için ışığı daha çok soğuran yani kendi bünyesinde tutan ve ısınan koyu renkleri elbiseler tercih edilir.

7.Sınıf tutku yayıncılık Fen Bilimleri Sayfa 162 Cevapları

Güneş enerjisinden gelecekte nasıl yararlanılabilir

Güneş enerjisinden gelecekte nasıl yararlanılabilir, bu konuyla ilgili sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Güneş enerjisi çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Elektrik enerjisi hatta ısı bile üretebilir. Güneş enerjisi, enerji şebekesine erişimi olmayan alanlarda elektrik üretmek, sınırlı miktarda temiz su bulunan bölgelerde suyu damıtmak ve uzayda uyduları çalıştırmak için de kullanılabilir.

Güneş enerjisi ayrıca binalar için kullanılan malzemelere de entegre edilebilir. Güneş enerjisi endüstrisindeki teknolojik süreç sürekli olarak ilerlemektedir ve gelecekte gelişmeler daha da yoğunlaşacaktır. Kuantum fiziği ve nanoteknolojideki inovasyonlar, güneş panellerinin etkinliğini artırabilir ve güneş enerjisi sistemlerinin elektriksel girişini iki veya hatta üç katına bile çıkarabilir.

Yorum yapın