Viran Dağlar Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Viran Dağlar'ın Fotoğrafı

Kitap Viran Dağlar
Yazarı Necati Cumalı
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2001

Necati Cumalı tarafından 2001 yılında kaleme alınmış olan Viran Dağlar kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Viran Dağlar pdf, Viran Dağlar konusu, Viran Dağlar karakterleri, Viran Dağlar yorumları, Viran Dağlar açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Viran Dağlar – Necati Cumalı


Viran Dağlar Kitabının Karakterleri

Zülfikar Bey: Yazarın akrabasıdır. Varlıklı ve geniş bir nüfuza sahip olan bir ailenin genç çocuğudur.


Viran Dağlar Kitabının Konusu

Necati Cumalı, Makedonya’da uç beyi olarak yaşayan bir ailenin son temsilcisi Zülfikar Bey’in hayat hikâyesini kurgulayarak milliyetçi akımların, etnik çatışmaların ve Osmanlı’nın egemenliğini kaybetmesinin etkisiyle Balkanların imparatorluktan ayrılma hikâyesini konu edinmiştir.


Viran Dağlar Kitabının Özeti

Roman, yazarın akrabası olan Goriçkalılı Zülfikar Bey’in hayatını anlatır. Yazar, Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılma sürecini ve Osmanlı İmparatorluğu’nun geri çekilmesinden sonra Balkanlar’daki kargaşayı ana kahramanın hayatı üzerinden anlatıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun dağıldığı dönemde Balkanlarda yaşayan Zülfikar Bey, varlıklı ve nüfuzlu bir aileden gelmektedir. İmparatorluğun son dönemlerinde yaşanan değişim ve parçalanma süreci, tüm toplumu olduğu gibi romanın ana kahramanını da etkiler. Zülfikar; Henüz genç olmasına rağmen, II. Meşrutiyet’in ilanı ve Balkan Savaşı gibi dönemin önemli olaylarına elinden geldiğince müdahil olmaya çalışır.

Zülfikar Bey ve ailesi, Balkan Savaşları’ndaki Osmanlı yenilgisinden sonra bile vatanlarını terk etmediler. Savaş sonrasında yaşanan değişimlere kayıtsız kalamayan Zülfikar Bey’in ortaya çıkmasına neden olan olaylar, Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransız Ordusunun bölgeye gelmesiyle başlamıştır.


Viran Dağlar Kitabı Hakkında Bilgiler

  • Zülfikar’ın babası Rıza Bey, daha sonra sinemaya uyarlanan Dila Hanım hikâyesinin kahramanıdır.
  • Fransa’de “Le Dernier Seigneur Des Balkans”(Balkanların Son Beyi) adıyla yayınlanan kitap 2005 yılında Fransız Arte kanalı tarafından dizi halinde ekranlara taşınmıştır.
  • Çekimleri altı ay süren dizi filmde, 330 oyuncunun rol almış ve dizinin maliyet 10 milyon Euro’yu bulmuştur.

Viran Dağlar Kitabının Açıklaması

Ulusçuluk akımlarının, etnik çatışmaların etkisi ve Osmanlı’nın egemenliğini kaybetmesiyle Balkanlar’ın imparatorluktan kopuş sürecini anlatan roman, Makedonya’daki uç beyi bir ailenin son temsilcisinin yaşam öyküsü üzerine kurulu.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın