Önce Sen Vardın Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Önce Sen Vardın'ın Fotoğrafı

Kitap Önce Sen Vardın
Yazarı Canan Tan
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2021

Canan Tan tarafından 2021 yılında kaleme alınmış olan Önce Sen Vardın kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Önce Sen Vardın pdf, Önce Sen Vardın konusu, Önce Sen Vardın karakterleri, Önce Sen Vardın yorumları, Önce Sen Vardın açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Önce Sen Vardın – Canan Tan


Önce Sen Vardın Kitabının Konusu

Canan Tan, bu kitabında yirmi ayrı hikâyede aşkı, sevgiyi, özlemi, hayranlığı, sevgisizliği, tutkuyu, ihanetleri ve mecburiyetleri, yani tüm insani duyguları tekrardan anlamlandırıyor. İfade edilememiş duyguların, yüreklerdeki talanı arttıkça zamanla kimi duygular yıllara meydan okuyup etkisini korumuş, kimileri ise küllenmiş ve yok olmuş. Kitabı okurken aralıklarla Türk musikisinden parçalarla eskinin günleri de yâd edilmiş. Keyifle okunacak, kendimizden bir şeyleri bulabileceğimiz hikâyelerle örülmüş bir kitap.


Önce Sen Vardın Kitabının Özeti

Önce Sen Vardın ile başlayan hikâye dizisinin adından da anlaşılacağı üzere, aşk yıllar sonra hatırlandığında etkisini yitirmiş, yerine küllenmiş hatıralar ve vefa duygusu bırakmıştır. Aşk yürekle dil arasında ince bir çizgi; yalnız yürekle yaşamak yetmiyor, ancak dile dökülünce karşıdaki için anlam kazanıyor. İnsanın kendi ruhundaki çalkantılarla beraber duygularını ifade etme becerisinin kısır olması sebebiyle muhatabının aşktan yoksun kalmasına sebep oluyor. Yazarın hikayelerinde sıkça altını çizdiği polemik ise itiraf edilememiş sevgi duyumudur. Bu kimi zaman sevgiliye duyulan aşkla önümüze çıkıyor, kimi zaman ise bir aile içinde ifade edilmek için geç kalınmış duygularla. Altını çizmekle yanlış yapmış sayılmayız. Aşk dediğimiz kavramın kendisine bir gönülde yer bulduğunda yaşattığı etki o kadar bariz ki kişinin tüm ruh halini tek bir kalemde değiştirebiliyor.

Yazar sadece aşktan, sevgiden bahsetmiyor. İhanetlerden ve insanın kendisinin başkasını yaraladığı yerden yaralanınca çektiği acı da çok güzel anlatılıyor. Kadının bulunduğumuz coğrafyadaki pozisyonundan, namus kisvesinin sadece kadın üzerindeki oluşturduğu baskıyla onu nasıl toplumsal hayatın dışına ittiğinden ve genç kızların nasıl annelerinin yazgılarını yaşamak zorunda bırakıldıklarından bahsediliyor. Hepimiz kendi yaşadığımız ya da şahit olduğumuz gerçekliklerle hayatı öğreniyoruz. İhanetleri, sevgisizliklerinin bedelini çocuklarının üzerine yükleyen ebeveynleri, karşılıksız verilmesi gereken sevginin ötesinde ki minnet beklentisini görüyoruz. Yaşarken sıradan olan ancak yıllar geçince etkisini anladığımız hayatın içinden bir eser.


Önce Sen Vardın Kitabının Açıklaması

“Canan Tan’ın yazdıkları hepimizin başından geçen veya geçecek konulara eğiliyor. Hiç kuşkusuz bu konular arasında en önemlisi, en etkini aşk. Bu aşkların gücü insanların günlük psikolojilerini de etkiliyor ama bu psikolojilerden oluşan birikim de bir hayatı özetliyor. Kadın özgürlüğü, işlediği konulardan biri. Ama aşk gelince kadın kahramanlar kadar erkek kahramanlar da sayfalarına giriyor. Sözünü ettiğim özgürlük, kadının toplum içinde birey olarak varlığı onun ana temalarından biri. Örneğin Piraye; Yüreğim Seni Çok Sevdi… Bunları düşünürken de Ahmet Muhip Dranas’ın dizeleri aklıma düşüyor: ‘Söylenmemiş aşkın güzelliğiyledir kâğıtlarda yarım bırakılmış şiir.’ Ama sadece kadın kahramanlarından söz etmeyelim, Issız Erkekler Korosu’nu okuduğumuzda sadece bir cinse dair romanlar okumadığımızı görüyoruz. Kısacası Canan Tan’ın kitaplarında var olan, hayatın kendisi. Bu da bir yazarı okumak için sanıyorum ki yeterli bir nedendir.”

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın